Informatyzacja: Marcin Węgrzyniak został nowym dyrektorem CSIOZ FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Od 1 stycznia br. dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia jest Marcin Węgrzyniak - poinformował nas wydział obsługi mediów Ministerstwa Zdrowia.

Marcin Węgrzyniak zastąpił na stanowisku szefa CSIOZ Damiana Marciniaka, który wystąpił z prośbą o rozwiązanie z nim stosunku pracy na mocy porozumienia stron.

- Przychylając się do tej prośby, Minister Zdrowia wyraził zgodę na rozwiązanie przez Damiana Marciniaka stosunku pracy w CSIOZ z dniem 20 listopada 2015 r. 1 stycznia 2016 r. Minister Zdrowia powołał Pana Marcina Węgrzyniaka na stanowisko Dyrektora CSIOZ - informuje resort zdrowia.

Marcin Węgrzyniak pełnił wcześniej funkcję kierownika Biura Zarządzania Projektami CSIOZ.

To kolejna zmiana dyrektora Centrum w ostatnich miesiącach. Przypomnijmy, że 14 września 2015 r. na to stanowisko powołany został Damian Marciniak, zastępując Marcina Kędzierskiego (kierował CSIOZ od listopada 2012 roku).

Przed CSIOZ stoi obecnie m.in. trudne zadanie realizacji projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych według nowego harmonogramu ).

Projekt miał być finansowany ze środków unijnych, jednak ze względu na opóźnienia w realizacji tego przedsięwzięcia, zwanego też systemem e-Zdrowie, jego koszty w znacznej mierze zostaną pokryte ze środków krajowych. P1 jest największym tego typu projektem wdrażanym obecnie w Europie. Jego elementami są m.in.: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował w grudniu ub.r., że dotychczasowe rozwiązania przyjęte w celu uporządkowania systemu zbierania, przetwarzania i wykorzystywania informacji w ochronie zdrowia w pierwotnie planowanym kształcie nie zostaną zrealizowane z powodu ogromnych opóźnień.

Resort zdrowia, po roboczych uzgodnieniach z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Rozwoju, podjął decyzję o realizacji projektu P1 w nowym modelu.

"Od czasu podpisania pierwszych umów z wykonawcami systemu, pomimo tego, że nadeszły już ostateczne terminy wdrożenia funkcjonalności Platformy P1, nadal nie udostępniono żadnych usług dla pacjentów (....). Dlatego podjęliśmy kierunkową decyzję o tym, że CSIOZ zakończy współpracę z obecnymi wykonawcami w celu umożliwienia realizacji tego bardzo potrzebnego projektu w nowej formule" - informowało Ministerstwo Zdrowia w komunikacie prasowym z 2 grudnia 2015 r.

Planowany jest następujący harmonogram prac: lata 2016-2017 - uzyskanie funkcjonalności elektronicznej recepty wraz z niezbędnymi elementami internetowego konta pacjenta; 2018 r. - uzyskanie funkcjonalności elektronicznego skierowania; 2019 r. - uzyskanie funkcjonalności elektronicznego zlecenia i elektronicznego zwolnienia; 2020 r. - uzyskanie pełnej funkcjonalności hurtowni danych oraz analiz typu data mining.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH