Informatyczny projekt Big Data pomoże leczyć dzieci z białaczką Wyleczalność białaczek u dzieci przekracza 80 proc., ale może być o wiele większa - dzięki technologii Big Data. Fot. Shutterstock

Wyleczalność białaczki u dzieci można poprawić dzięki informatycznej analizie danych dużej liczby przypadków. Taki cel stawia sobie do 2020 r. realizujące projekt Big Data konsorcjum 13 polskich instytutów i uczelni.

Co roku u ok. 200 polskich dzieci diagnozuje się białaczkę. Choć wyleczalność przekracza 80 proc., może być o wiele większa - dzięki technologii Big Data, która pomoże wybrać metodę leczenia i umożliwi szybsze podjęcie decyzji u konkretnego pacjenta. To wspólne przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu Strategmed III przez konsorcjum 13 polskich instytutów i uczelni, którego liderem jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

 Mamy wiedzę, potrzebna analiza
- Inicjatywa wykorzystania Big Data wyszła od nas, hematoonkologów dziecięcych zajmujących się leczeniem białaczek u dzieci i prowadzących badania naukowe - mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, nadzorujący projekt od strony medycznej.

Jak wyjaśnia, rozwój genomiki i biologii molekularnej doprowadził do powstania wielu nowych, potencjalnie istotnych markerów nowotworowych. Razem z nimi pojawiła się potrzeba, aby przynajmniej usystematyzować całą tę wiedzę. Jednocześnie diagnostyka i leczenie białaczek są na tyle skomplikowane, że warto je precyzyjnie monitorować - stąd pomysł na wykorzystanie Big Data.

- Od dawna widzieliśmy potencjał, jaki niesie ze sobą zastosowanie tego typu narzędzi w medycynie - mówi Michał Krzesiak z SILMINE, firmy odpowiadającej za informatyczną część projektu.

- Możliwości diagnostyki medycznej i molekularnej są tak zaawansowane i generują taką ilość danych, że wykorzystanie Big Data do ich analizowania otwiera nowy rozdział w leczeniu.

Realizujące projekt konsorcjum chce w jednym miejscu gromadzić informacje pozyskiwane w ramach specjalistycznych badań - komórkowych, genetycznych czy genomowych. Stosując statystykę, specjaliści będą mogli wyszukiwać korelacje między przypadkami, identyfikować nowe czynniki mające wpływ na rozwój nowotworu i określać najskuteczniejsze procedury leczenia.

Dzięki projektowi dostęp do wiedzy zyskają nie tylko lekarze, ale i rodzice małych pacjentów. Z myślą o nich powstanie portal informacyjny o białaczce u dzieci, gdzie kluczowe informacje zostaną przekazane w szybki i przystępny sposób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH