Informatyczna mapa szpitali: zanikają różnice między regionami FOT. Archiwum

W ilu polskich lecznicach nie wdrożono jeszcze szpitalnych systemów informacyjnych (HIS - Hospital Information System)? Czy występuje zróżnicowanie regionalne pod tym względem? Na te pytania nie ma prostych, jednoznacznych odpowiedzi, a opinie ekspertów w kwestii zaawansowania informatyzacji w szpitalach są podzielone.

Stworzenie precyzyjnej "HIS-owej" mapy kraju wydaje się zadaniem bardzo trudnym, a być może - na razie - wręcz niewykonalnym. Nasi rozmówcy wskazują jednak na szereg prawidłowości, m.in. na konieczność integracji i pełnego wykorzystania już funkcjonujących systemów.

- Podstawowe elementy systemów HIS są dzisiaj obecne w większości polskich szpitali. Są to zazwyczaj moduły odpowiedzialne za podstawowe informacje z zakresu ruchu chorych oraz rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia - stwierdza Marek Dynowski, prezes spółki Medinet, Grupa Simple SA.

W połowie czy na początku drogi?
- Jeśli jednak mówimy o zintegrowanych systemach obejmujących szeroki zakres funkcjonalny, skala informatyzacji w naszej ocenie to nie więcej niż 50% jednostek, które posiadają wdrożony system HIS, bądź są w trakcie procesu zakupowego lub na etapie wdrażania. W kontekście regionalnym nie można w tym przypadku mówić o większym zróżnicowaniu - uważa prezes Dynowski.

Jego zdaniem wymogi stawiane przez centralne projekty, w tym P1 ("Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych") spowodują, że w najbliższym czasie w wielu szpitalach konieczne będzie zintensyfikowanie działań, aby został wdrożony zintegrowany system HIS, zapewniający obieg informacji między wszystkimi jednostkami organizacyjnymi.

Z kolei w opinii Michała Zorzyckiego, dyrektora wydziału systemów ochrony zdrowia w Kamsoft S.A., cyfryzacja polskich szpitali znajduje się w początkowej fazie i jeszcze zbyt rzadko możemy mówić o kompleksowym procesie informatyzacji.

- Co prawda są placówki, w których funkcjonuje kompleksowy system informatyczny, ale są w zdecydowanej mniejszości. Wiele szpitali rozpoczęło w ostatnich miesiącach proces informatyzacji, duża grupa korzysta ze szczątkowych rozwiązań. Mówiąc o stopniu informatyzacji należy jeszcze dodać, że same placówki różnie interpretują swój poziom zaawansowania w tej materii - zwraca uwagę Michał Zorzycki.

Według raportu NIK
Natomiast Mariusz Kleszczewski, prezes zarządu Gabos Software Sp. z o.o. przywołuje opublikowany w 2013 roku raport Najwyższej Izby Kontroli na temat stanu informatyzacji szpitali Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH