Informacyjny System Statystyki Medycznej wkrótce zacznie działać

Na koniec marca ruszy zmodernizowany Informacyjny System Statystyki Medycznej, który służy do zbierania sprawozdań statystycznych z jednostek organizacyjnych podległych Ministerstwu Zdrowia.

System jest prowadzony w formie elektronicznej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W ostatnim czasie nie działał, a wszystko przez przeciągające się procedury przetargowe. Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl dyrektor CSIOZ, Leszek Sikorski, działanie systemu zostanie wznowione 30 marca br.

CSIOZ informował, że w związku z modernizacją, terminy nadsyłania sprawozdań statystycznych zostaną przesunięte, zaś informacja o nowych terminach składania sprawozdań zostanie umieszczona na stronie internetowej, po tym jak system wznowi pracę.

System nie działał, bo Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia musiało ogłosić przetarg na jego modernizację. Przetarg zakończyłby się prawdopodobnie wcześniej, ale 22 lutego br. wpłynęło odwołanie do prowadzonego postępowania i przetargu.

- Postępowanie przetargowe, które toczyło się w ubiegłym roku było oprotestowane. Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła wyrok tego postępowania. Zmienił się rok budżetowy i w związku z ustawą budżetową mogliśmy podpisać umowę z wykonawcą, czyli z firmą Sygnity dopiero w momencie, kiedy była taka możliwość prawna. Od tego momentu firma Sygnity realizuje modernizację tego systemu. Niebawem zakończy swoją pracę - tłumaczy Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ.

Organem właściwym do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych jest Krajowa Izba Odwoławcza. Izba zajmowała się również sprawą przetargu na modernizację tego systemu.

- Krajowa Izba Odwoławcza zdecydowała się umorzyć postępowanie odwoławcze - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka Trojanowska, rzecznik prasowy KIO.

Jednak wyłączenie systemu spowodowało, że placówki nie mogły w terminie przekazywać swoich danych statystycznych.

Resort zdrowia wyjaśnia jednak, że sprawa przekazywania danych statystycznych po upływie oznaczonego terminu jest regulowana przepisami ustawy o statystyce publicznej (art. 58).

- Zgodnie z art.58 ustawy o statystyce publicznej ,,Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego terminu, podlega karze grzywny.” W sytuacji czasowego wyłączenia portalu sprawozdawczego w CSIOZ, sprawozdawcy mogą składać sprawozdania w postaci elektronicznej (e-mail) lub przesyłać  w postaci papierowej - wyjaśnia nam Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Konieczność wprowadzenia zmian do systemu spowodowana jest, jak tłumaczy rzecznik, zmianami legislacyjnymi oraz nowymi wymaganiami użytkowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH