HCC: telemedycyna złagodzi deficyt specjalistów na rynku medycznym? Dr Krzysztof Kurek, członek zarządu ds. medycznych Grupy LuxMed Fot. PTWP

Czy rozwój technik telemedycznych może złagodzić braki w zakresie kadr medycznych? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy drugiej części sesji E-zdrowie w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice 18-20 lutego).

Przewidywane przez Komisję Europejską braki w personelu medycznym krajów UE mają się przełożyć na 15 proc. niezaspokojonych potrzeb medycznych, przy czym ich dystrybucja statystycznie nie będzie równa. Będzie większa w krajach, które mają mniejszą siłę przyciągania personelu medycznego, zatem także w Polsce.

- Telemedycyna może być jednym ze sposobów wypełnienia luki spowodowanej dysproporcją między podażą a popytem na rynku medycznym - mówił dr Krzysztof Kurek, członek zarządu ds. medycznych Grupy LuxMed.

- Jeżeli jednak mówimy o zapewnieniu ciągłości opieki nad pacjentem to musi on także przejąć od nas część odpowiedzialności za podejmowanie decyzji o własnym zdrowiu. Pacjent musi być wyedukowany, świadomy i wsparty odpowiednimi narzędziami - teleinformatycznymi i telemedycznymi - dodał dr Kurek.

Jak podkreślał Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ, warto docenić osobiste zaangażowanie profesora Zembali w czasie, kiedy był ministrem zdrowia, w likwidację części barier prawnych dotyczących telemedycyny.

- Rok 2016 to czas, aby przyjrzeć się, czy zmiany prawne, które weszły w życie pod koniec ub.r., spełniają oczekiwania. CSIOZ także będzie analizował tę kwestię. Stawiamy w telemedycynie pierwsze kroki, powoli likwidujemy najważniejsze bariery w jej rozwoju. Niektóre udało się znieść. Przed nami kolejne, związane z finansowaniem usług telemedycznych - stwierdził dyrektor Węgrzyniak.

Jak przekonywali w trakcie sesji jej uczestnicy, do pełnego rozkwitu usług telemedycznych w naszym kraju potrzebne jest pokonanie jeszcze kilka barier, w tym prawnych, związanych z kwestią odpowiedzialności lekarza, diagnosty i innych uczestników procesu telemedycznego. Z drugiej strony konieczne jest rozwiązanie kwestii finansowych i na przykład premiowanie przez płatnika publicznego nie ilości, a efektywności usług.

- Mamy obecnie odpowiednie technologie do zastosowania telemedycyny w szerokim zakresie. Za ich pomocą możemy zrobić niemal wszystko. Są natomiast problemy na poziomie zarządzania, organizacji, braku specjalistów. Jednak kwestia podstawowa to finanse. Jeżeli telemedycyna będzie finansowana na odpowiednim poziomie, usługi z jej wykorzystaniem rozwiną się dynamicznie się i w krótkim czasie - stwierdził Tomasz Berdyga, dyrektor ekonomiczny Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH