HCC: harmonogram informatyzacji ochrony zdrowia jest realny Sesja e-zdrowie: rozwiązania telemedyczne i technologie informacujne wspierające funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia na Health Challenges Congress w Katowicach. Fot. PTWP

Obecny harmonogram projektu informatyzacji systemu ochrony zdrowia jest realny; trwają analizy zasadności poszczególnych funkcjonalności i optymalizacja sposobu ich wdrożenia - poinformował w czwartek (18 lutego) Marcin Węgrzyniak, szef Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

W grudniu 2015 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zakończeniu przez CSIOZ współpracy z dotychczasowymi wykonawcami projektu P1 - zmierzającego do informatyzacji systemu ochrony zdrowia. Wobec opóźnień resort zdecydował, by realizować projekt w nowej formule; opublikował też harmonogram zakładający m.in. uzyskanie do końca 2017 r. funkcjonalności elektronicznej recepty i do końca 2018 - elektronicznego skierowania.

Szef CSIOZ pytany we czwartek (18 lutego) podczas pierwszego dnia Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w Katowicach, czy w jego ocenie obecny harmonogram jest realny odparł, że tak.

Jednocześnie dodał, że jeszcze raz należy się zastanowić nad poszczególnymi funkcjonalnościami tzw. platformy P1, biorąc pod uwagę fakt, że że pierwotne założenia systemu pochodzą z 2007 r. i czy wszystkie one pozostają zasadne.Węgrzyniak wskazał, że uznawana za kluczową funkcjonalność e-recepty jest poza tymi analizami.

Zastrzegł, że podobnie, jak kolejne planowane funkcjonalności, będzie ona początkowo wdrażana w 2017 r. jako pilotaż - w pełnym zakresie działania, ale przy ograniczonym zasięgu terytorialnym i dla ograniczonej populacji. Wdrażanie wszystkich nowych rozwiązań ma odbywać się "stopniowo i przyrostowo".Wśród funkcjonalności, których celowość jest analizowana, są elektroniczne zwolnienia.

Równolegle bowiem swoje rozwiązania wprowadzał ZUS, co - zdaniem Węgrzyniaka - jest bardziej naturalne. W tej sytuacji planowano współpracę z ZUS i zintegrowanie P1 z systemem Zakładu. Ponieważ jednak ZUS sam już udostępnia odpowiednie formularze i narzędzia, realizacja funkcjonalności e-zwolnienia została odwleczona w czasie, a obecnie jest jeszcze analizowana.

Dyrektor CSIOZ wskazał, że dochowaniu obecnego harmonogramu ma sprzyjać zmieniona organizacja projektu. Przez lata, m.in. wobec kontekstu współfinansowania unijnego, był on bowiem podzielony między pięciu wykonawców i zorganizowany tak, że aby wdrożyć funkcjonalność e-recepty, porozumieć musiało się trzech lub nawet czterech z nich. Według Węgrzyniaka na realizację P1 wydano ok. 486 mln zł. Wobec opóźnień w jego realizacji przeprowadzono tzw. fazowanie projektu.

- My się nadal deklarujemy, że te funkcjonalności wdrożymy, tylko po prostu trochę później niż pierwotnie zakładaliśmy" - wyjaśnił szef CSIOZ.

Według opublikowanego w grudniu harmonogramu prac w latach 2016-2017 założono uzyskanie funkcjonalności elektronicznej recepty wraz z niezbędnymi elementami internetowego konta pacjenta, zasilanego zdarzeniami medycznymi oraz analityki data mining (baz danych); w 2018 r. - elektronicznego skierowania; 2019 r. - elektronicznego zlecenia i elektronicznego zwolnienia; a w 2020 r. - hurtowni danych oraz analiz typu data mining.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH