Gdańsk: wdrożenie nowatorskiego modułu IT na bloku operacyjnym UCK Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku w ramach kompleksowej informatyzacji placówki uruchomiło moduł dedykowany blokowi operacyjnemu. System umożliwia sprawny przepływ informacji pomiędzy personelem bloku a personelem na oddziałach.

System daje m.in. możliwość planowania operacji w specjalnym terminarzu, zarządzanym przez koordynatora bloku oraz zapisu z wykonania operacji - wyjaśnia Marcin Wojciechowski, kierownik działu teleinformatyki UCK, który nadzorował wdrożenie zrealizowane przez CompuGroup Medical Polska.

Jak tłumaczy, personel z klinik chirurgicznych zleca operację w systemie CGM CliniNET, korzystając ze specjalnego formularza zawierającego obligatoryjne do wypełnienia dane, takie jak: proponowany termin, sugerowany skład zespołu operacyjnego czy zapotrzebowanie na specjalne urządzenia na sali operacyjnej.

Zlecenie operacji trafia do specjalnego terminarza, gdzie koordynator bloku w czytelny, graficzny sposób ustala kolejne zabiegi, przypisując im datę i konkretne sale. Tak stworzony zapis jest dostępny dla personelu operacyjnego. Pacjent wraz ze wszystkimi przyporządkowanymi mu danymi zostaje umieszczony na tzw. liście roboczej konkretnej sali operacyjnej, wyposażonej w terminal z dostępem do modułu.

Podczas trwania operacji odpowiedzialne osoby nanoszą informacje o kolejnych etapach zabiegu (tzw. odznaczanie kolejnych punktów czasowych), jak również rejestrują zużycie zasobów medycznych właściwe dla każdego przypadku.

Moduł bloku operacyjnego wdrażano kilka miesięcy. W porównaniu do tradycyjnego modelu funkcjonowania bloku operacyjnego, wdrożenie ułatwiło przepływ informacji pomiędzy personelem bloku a personelem na oddziałach. Lekarze operatorzy mogą obserwować postęp danej operacji i dostosować tym samym swoją obecność na bloku operacyjnym, dzięki czemu są na miejscu w idealnym momencie.

Zaletą wdrożenia - zdaniem Marcina Wojciechowskiego - jest też bardziej profesjonalna obsługa na sali operacyjnej, która łączy się m.in. z możliwością szybkiego dostępu personelu do całości informacji medycznej pacjenta, co minimalizuje ryzyko błędów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH