Gdańsk: najszybszy komputer w Polsce będzie wspierał lekarzy FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Obliczenia numeryczne i głębokie uczenie sztucznych sieci neuronowych - do tego ma służyć nowy nabytek Politechniki Gdańskiej. Mowa o serwerze NVIDIA DGX, najszybszym komputerze w Polsce, który w niedalekiej przyszłości będzie wspierał m.in. lekarzy.

- NVIDIA DGX Station to w tej chwili jedyny komputer w Polsce, który umożliwia nam wykonywanie obliczeń numerycznych - powiedział dr Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. I podkreślił: - Jest to również jeden z siedmiu komputerów tej klasy w Europie, a o jego unikalności świadczy fakt, że przy bardzo dużych możliwościach obliczeniowych można go umieścić w zwykłym pomieszczeniu bez specjalnej klimatyzacji.

Dr Rumiński zdradził plany Politechniki Gdańskiej związane z superkomputerem. - Na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji będziemy używać go do wyznaczania różnych modeli w ramach sztucznej inteligencji - mówił.

Jednocześnie zaznaczył, że będzie nad tym pracowało 9 różnych zespołów badawczych po to, aby uzyskać np. modele emocji, rozpoznawać obrazy medyczne, wspomagać kierowcę czy rozpoznawać gesty w relacji człowiek-komputer. Jeden z projektów badawczych, do których potrzebna jest NVIDIA DGX, polega na wykorzystaniu niedawnego wynalazku Politechniki Gdańskiej - okularów multimedialnych.

Za ich pomocą można przesyłać do komputera obraz widziany okiem kamery zwykłej i termowizyjnej. Komputer na podstawie modeli zbudowanych w sztucznych sieciach neuronowych może np. rozpoznawać puls i prędkość oddychania człowieka. To z kolei może mieć zastosowanie w badaniu stanu zdrowia pacjenta. - Już w całkiem niedalekiej przyszłości lekarz będzie wspomagany przez sztuczną inteligencję w taki sposób, że tylko patrząc tylko na pacjenta uzyska o o nim szereg ważnych informacji - podkreślił Rumiński.

- Będą to informacje wynikające z bieżącego pomiaru, np. puls czy prędkość oddychania, ale nie tylko. cKomputer, rozpoznając twarz, uzyska również informacje dotyczące historii choroby tego pacjenta - wyjaśnia.

- Jednocześnie wywiad z pacjentem będzie mógł być interpretowany poprzez rozpoznawanie głosu i integrowany z istniejącą dokumentacją medyczną - powiedział dr Jacek Rumiński.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH