Gdańsk: dane o pacjentach wyciekają z systemu

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwołały 16 listopada naradę na temat uszczelnienia systemu informatycznego, który wdrażany jest Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Zintegrowany program informatyczny do kompleksowej obsługi pacjenta kosztował 6,2 mln zł, przy czym Ministerstwo Zdrowia dało 1,2 mln zł. Jest wdrażany etapowo.

Pod koniec 2009 roku dokonano wyboru oferty i zakupiono serwery i 100 terminali. W czerwcu tego roku rozpoczęło się wprowadzanie danych. Dyrekcja UCK deklaruje, że docelowo dane leczonych tu pacjentów będą odpowiednio zabezpieczone.

Na razie nie są. Jak informuje Dziennik Bałtycki, dostęp do programu ma 1800 osób związanych z procesem leczenia w 34 klinikach, różnych pracowniach i laboratoriach. Chodziło bowiem o to, żeby system umożliwiał szybką wymianę informacji o chorych między klinikami.

– Nowoczesne systemy informacyjne są po to, żeby lekarz mógł mieć informacje o pacjentach, którzy przechodzą z oddziału na oddział – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl. Roman Nowicki, rzecznik prasowy Uniwersytetu.

Przyznał, że szeroki dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów służy co prawda szybszemu leczeniu, ale ma ten minus, że niektóre dane przeciekają.

Relacjonując przebieg narady w sprawie uszczelnienia systemu informatycznego stwierdził, że zaproponowano wstępne rozwiązania dotyczące poprawy jego bezpieczeństwa.

– W przyszłym tygodniu ma się odbyć kolejne spotkanie, żeby zabezpieczyć dane pacjentów przed dostępem do nich przypadkowych osób – zaznaczył Nowicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH