Gdańsk: UCK wdrożyło nowoczesny system analizy danych medycznych FOT. Materiały prasowe; zdjęcie ilustracyjne

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wdrożyło nowoczesny system do analizy danych. Baza licząca ponad 900 tys. pacjentów zawiera miliony informacji medycznych, które mogą pomóc w stawianiu dokładniejszych diagnoz i opracowywaniu bardziej efektywnych metod leczenia.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku to 33 kliniki, 1135 łóżek i ok. 100 tys. hospitalizacji rocznie. Narzędziem wspierającym lekarzy UCK w zaawansowanej analizie danych medycznych jest MedStream Designer (MSD). Za implementację rozwiązania odpowiada Transition Technologies.

System pozwala wyszukiwać pacjentów na podstawie historii leczenia, zapisanej w postaci elektronicznego rekordu.

- Prace nad systemem miały trwać trzy miesiące, jednak wszystko było gotowe już po dwóch. Dzięki temu, zaczęliśmy z niego korzystać jeszcze wcześniej niż zakładaliśmy. Dziś za jego pomocą, możemy wyszukiwać pacjentów m.in. na podstawie pobytów szpitalnych, notatek lekarskich, wyników badań laboratoryjnych, tego jakie leki zostały podane, czy jakie procedury medyczne wykonano - tłumaczy dr hab. Tomasz Stefaniak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w gdańskim UCK.

- Możemy następnie analizować te dane, widzimy jakie były objawy, jak pacjent reagował na leczenie. Możemy niemal natychmiast, samodzielnie uzyskać informacje sprzed dni czy lat, o własnych pacjentach, czy o tych, których prowadzili nasi koledzy. Pozwoli nam to jeszcze szybciej podejmować odpowiednie w leczeniu kroki - dodaje.

MSD pozwala na tworzenie scenariuszy z wykorzystaniem dowolnego typu danych - zarówno tekstowych, jak i numerycznych. Przejrzysty interfejs graficzny ułatwia tworzenie zapytań do bazy danych osobom, które nie mają specjalistycznego przygotowania z zakresu analizy danych.

- Nasz system pracuje na bazie ponad 900 tys. pacjentów oraz na ich pełnych kartotekach medycznych. Liczba rekordów z informacją medyczną, jakie są przeszukiwane przez MSD, to ponad 300 mln, a raporty generowane są w sekundach - mówi Rafał Ostap, Project Manager z Transition Technologies.

Rozwiązanie stworzone zostało przez TT w ramach grantu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH