GIODO zajmie się przeciekami danych o pacjentach

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych postanowił zająć się z urzędu sprawą systemu CliniNet, z którego korzystają placówki medyczne, m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Portal rynekzdrowia.pl informował 16 listopada o wyciekaniu informacji nt. stanu zdrowia chorych: zintegrowany program informatyczny do kompleksowej obsługi pacjenta, który kosztował 6,2 mln zł, nie jest odpowiednio zabezpieczony. Dostęp do niego ( a zarazem do kart chorych) mają praktycznie setki osób związanych z procesem leczenia pacjentów tej placówki.

– Nowoczesne systemy informacyjne są po to, żeby lekarz mógł mieć informacje o pacjentach, którzy przechodzą z oddziału na oddział – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl. Roman Nowicki, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, któremu podlega UCK. Przyznał, że szeroki dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjentów służy co prawda szybszemu leczeniu, ale ma ten minus, że niektóre dane przeciekają.

Jak poinformowała nas 19 listopada Małgorzata Kałużyńska-Jasak, dyrektor Zespołu Rzecznika Prasowego GIODO, po sygnałach prasowych dotyczących wykorzystywania systemu CliniNet przez placówki medyczne, Generalny Inspektor postanowił zająć się tą sprawą z urzędu i podjąć odpowiednie czynności.

„Sprawa ta jest bowiem o tyle istotna, że mamy w niej do czynienia z przetwarzaniem nie tylko takich danych osobowych, jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania (które należą do danych tzw. zwykłych), ale także danych o stanie zdrowia, które – zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych – należą do danych tzw. wrażliwych i podlegają, w związku z tym, szczególnej ochronie” – czytamy w mailu przesłanym redakcji.

Małgorzata Kałużyńska-Jasak poinformowała nas również, że przepisy odpowiedniego rozporządzenia nakazują m.in. stosować co najmniej podwyższony poziom bezpieczeństwa, gdy administrator danych w zbiorze prowadzonym w systemie informatycznym przetwarza dane szczególnie chronione, np. o stanie zdrowia. Natomiast gdy przynajmniej jedno urządzenie systemu informatycznego, służącego do przetwarzania danych osobowych, połączone jest z siecią publiczną, należy stosować wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH