GIODO ws. projektu ustawy o dostępie on-line do bazy ubezpieczonych

Projekt ustawy wprowadzający dostęp on-line do wykazu ubezpieczonych należy dopracować - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski. Jego zdaniem trzeba poprawić m.in. zasady weryfikacji podmiotów, które mają mieć dostęp do bazy.

W połowie lutego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wprowadza on możliwość dostępu on-line placówek medycznych do danych Centralnego Wykazu Ubezpieczonych. Zdaniem GIODO pomysł przygotowany przez MAC jest godny poparcia, choć wymaga uzupełnień.

Generalny Inspektor jest zdania, że należy doprecyzować przepisy dotyczące uwierzytelnienia placówek medycznych, które sprawdzają, czy pacjent jest ubezpieczony.

Według projektu uprawnienia pacjenta mogą zostać potwierdzone na podstawie dokumentu elektronicznego NFZ przesłanego "z zapewnieniem integralności i poufności danych" oraz "uwierzytelnieniem uprawnionych stron". GIODO zwraca jednak uwagę, że nigdzie nie napisano, jak to uwierzytelnienie ma się odbywać, a takie doprecyzowanie jest konieczne aby uniemożliwić np. stosowanie programów do automatycznego "odpytywania" systemu według numerów PESEL.

Wiewiórowskiemu zależy też na uściśleniu, jak będzie wyglądało pytanie zadawane systemowi przy sprawdzaniu ubezpieczenia pacjenta.

- Domyślamy się, że miałoby to wyglądać tak: czy osoba o danym numerze PESEL występuje jako ubezpieczona, czy też nie. Jednak nie wynika to wprost z przepisów - podkreśla GIODO.

Na początku lutego w piśmie do MAC GIODO pytał, czy wprowadzanie dostępu on-line do bazy ubezpieczonych jest celowe i konieczne. Powoływał się przy tym na dane Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że "liczba osób nieuprawnionych do świadczeń finansowanych ze środków publicznych wynosi zaledwie 0,5-0,7 proc.". Co więcej - pisał GIODO - możliwość weryfikacji ubezpieczenia pacjentów mają zapewnić nowe dowody osobiste, których wprowadzenie zaplanowano na 1 lipca 2013 r., czyli 10 miesięcy po planowanym wejściu w życie projektu o dostępie do bazy ubezpieczonych.

Rzecznik resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek, pytany przez Polską Agencję Prasową o wątpliwości zgłaszane przez GIODO, odpowiedział jedynie, że ministerstwo ustosunkuje się do nich w piśmie do Generalnego Inspektora. Termin zgłaszania uwag do projektu przygotowanego przez MAC minął w czwartek.

Przygotowany przez MAC projekt zakłada, że pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli z jakiegoś powodu weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu, wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.

W styczniu szef MAC Michał Boni wyraził nadzieję, że Sejm uchwali proponowane zmiany do końca maja, tak aby w czerwcu mogły się rozpocząć trzymiesięczne testy nowego systemu. Według Boniego elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowia będzie możliwe od 1 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH