Fundacja pracuje nad dostępnością stron www dla niepełnosprawnych

Osoby z dysfunkcjami narządów wzroku, ruchu czy niepełnosprawnością intelektualną korzystają z komputera w inny sposób niż osoby w pełni sprawne - przypomina Fundacja Integracja, która wraz z autorami stron najlepiej przystosowanych dla niepełnosprawnych opracowuje strategie dostępności.

Fundacja Integracja przypomina, że od 1 czerwca 2015 r. dla wszystkich instytucji publicznych w Polsce (chodzi o grupę aż 80 tys. podmiotów) staną się obowiązkowe zapisy międzynarodowego standardu dostępności WCAG 2.0. Oznacza to, że będą musiały być powszechnie dostępne dla użytkowników nienależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania.

W listopadzie Integracja nagrodziła serwisy internetowe instytucji publicznych najlepiej przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w ramach I edycji konkursu "Serwis www bez barier". W tym roku brały w nim udział strony www instytucji kultury. Wyróżniono portal Ninateka oraz serwis Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ninateka podczas audytu dostępności wypadła najlepiej pod kątem wdrożenia dostępności w przypadku multimediów, kategorii szczególnie trudnej do opracowania. Z kolei serwis Zamku Królewskiego doceniono za takie elementy jak odpowiedni kontrast schematu kolorystycznego ważny dla osób słabowidzących (co umożliwia korzystanie z tej samej wersji strony przez wszystkie grupy użytkowników), brak zaskakujących zmian kontekstu czy dobra widoczność linków.

Pracownicy zwycięskich instytucji biorą udział w warsztatach poświęconych odpowiedniemu przygotowaniu i redagowaniu treści, a także wypracowują strategie dotyczące dostępności. W ub. tygodniu warsztaty obywały się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, w poniedziałek spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Zamku Królewskiego.

Jak podkreślił Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, odpowiednie strategie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami są szczególnie ważne dla instytucji zarządzających grupą serwisów. W przypadku Narodowego Instytutu Audiowizualnego oprócz strony Instytutu są to m.in. magazyn Dwutygodnik.com, portal Muzykoteka Szkolna czy nagrodzona Ninateka, grupująca multimedialne archiwalia kultury takie jak zapisy spektakli teatralnych, filmów, audycji.

- Pracowaliśmy też nad wzmocnieniem kompetencji w zakresie redakcji dostępnych treści, zwłaszcza ze względu na specyfikę związaną z treściami innymi niż dokumenty pisane. Zespół NINA miał okazję sprawdzić, w jaki sposób z serwisu korzystają użytkownicy czytników treści dla osób niewidomych - relacjonował prowadzący warsztaty Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności z Integracji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH