Frost & Sullivan: rosnące wydatki wymuszają zastosowanie nowoczesnych rozwiązań IT

Zaangażowanie kierownictwa placówek ochrony zdrowia i kluczowych interesariuszy (pacjentów, pracowników służby zdrowia, ubezpieczycieli i organów rządowych) jest konieczne dla skutecznego wdrożenia nowych modeli biznesowych, związanych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań z zakresu IT - wynika z analizy firmy doradczej Frost & Sullivan.

Większość systemów opieki zdrowotnej w Europie nie zmieniała się od dziesięcioleci. Jednakże, począwszy od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku niektóre kraje Europy zaczęły monitorować wydajność i efektywność kosztową systemów opieki zdrowotnej.

- W wyniku takich starań, Europa coraz szerzej wprowadza innowacyjne modele biznesowe dotyczące technologii informacyjnych w służbie zdrowia - stwierdzają analitycy Frost & Sullivan w raporcie „Strategiczna analiza modeli biznesowych wdrożenia rozwiązań IT w służbie zdrowia”. Ich zdaniem modele biznesowe takie jak SaaS, Managed Services, Open Source i Freemium zyskują coraz większe znaczenie, obok bardziej tradycyjnych alternatyw opartych na inwestycjach kapitałowych i licencjonowaniu.

Ograniczenie rosnących nakładów na ochronę zdrowia to - ich zdaniem - nie jedyny czynnik, który wpływa na popularność innowacyjnych modeli biznesowych. Zwracają uwagę na potrzebę zapewnienia lekarzowi dostępu do dokumentacji pacjenta w dowolnym miejscu i czasie, a także starzenie się populacji oraz rosnące wymagania odbiorców usług. Podkreślają jednocześnie, że kluczową sprawą staje się bezpieczeństwo, przede wszystkim w zakresie ochrony danych.

- Klienci wciąż nie mają zaufania do zdalnego przechowywania i zarządzania danymi. Są również sceptyczni wobec faktu, że nie mają żadnej kontroli w zakresie protokołów odzyskiwania danych i ciągłości działania, które dostawca oprogramowania stosuje w przypadku ich danych -  wyjaśniają analitycy Frost & Sullivan.

W raporcie stwierdza się, że dostawcy usług związanych z oprogramowaniem powinni współpracować z kierownictwem szpitali, aby zapewnić osiągnięcie zgodności wprowadzanych rozwiązań IT z ogólnymi celami biznesowymi placówki. Takie podejście umożliwiłoby pracownikom skoncentrowanie się na najważniejszych zadaniach i zapewnienie pacjentom optymalnej opieki.

Zdaniem analityków należałoby opracować taki model biznesowy, który zapewniłby korzyści społeczne i ekonomiczne, umożliwiając tym samym przeprowadzenie dogłębnej transformacji systemu opieki zdrowotnej w dłuższej perspektywie czasowej.

- Dostawcy usług IT powinni skupić się na budowaniu długoterminowych relacji oraz znajdowaniu strategicznych rozwiązań korzystnych dla wszystkich zaangażowanych stron, poprzez utrzymywanie regularnej komunikacji i wzajemne dostosowywanie się - podsumowują analitycy Frost & Sullivan.

Podkreślają, że dostawcy oprogramowania powinni zapewnić bezpieczną wymianę danych medycznych ponad granicami krajów, mając na uwadze potrzebę ochrony danych dotyczących zdrowia oraz  integralności osobistej pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH