Elektroniczne karty ubezpieczenia dostaniemy na przełomie 2015 i 2016 roku

Trwają prace nad wdrożeniem elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Dwa przetargi zostały już rozstrzygnięte. Wprowadzenie pierwszych kart planujemy na przełom 2015 i 2016 roku - zapowiedział Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, podczas niedawnego X Forum Rynku Zdrowia*.

Karta jest tylko jednym z wielu elementów całego systemu informacyjnego w ochronie zdrowia. Kluczowym przedsięwzięciem w tej materii jest realizacja projektu pn. Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (Platforma P1).

Czyt.: Premiera Internetowego Konta Pacjenta na X Forum Rynku Zdrowia

Projekt, realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), przewiduje m.in.: możliwość wystawiania i realizacji elektronicznych recept, skierowań i zleceń, gromadzenie danych o wszystkich usługach medycznych jakie zostały wykonane, łatwy i szybki dostęp do tych danych, jak również możliwość pośrednictwa w wymianie dokumentacji medycznej.

Budujemy jednolity system informacyjny
Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ zwraca uwagę, że Fundusz i CSIOZ współpracują ze sobą, a nie konkurują: - Budujemy jednolity system informacyjny - zaznaczył.

Jednym z wyzwań, z którymi NFZ zmierzy się niebawem to sposób, w jaki dane medyczne będą udostępniane m.in. lekarzom oraz innym osobom logującym się do obu systemów, zarówno CSIOZ, jak i Funduszu.

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby świadczeniodawcy sięgający do Platformy P1 mogli otrzymywać dane znajdujące się w NFZ, a także, by użytkownicy Internetowego Konta Pacjenta mogli korzystać z zasobów gromadzonych w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) - tłumaczył Andrzej Strug.

Podkreślał, że ten przepływ danych ma docelowo również działać w drugą stronę, aby świadczeniodawcy korzystający z rozwiązań NFZ, m.in. w celach rozliczeniowych, w razie potrzeby mieli możliwość dotarcia do danych zawartych w P1.

ZIP działa, karta elektroniczna w drodze
Dyrektor Strug poinformował też, że w ciągu 1,5 roku funkcjonowania Zintegrowanego Informatora Pacjenta wnioski o dostęp do tego systemu złożyło 1,3 mln osób.

- Ponieważ jednak jesteśmy pierwszą instytucją, która w obszarze ochrony zdrowia tak szeroko udostępnia dane medyczne, musimy te wszystkie zgłoszenia uwierzytelniać, czyli weryfikować osobiście, czy wszyscy zgłaszający się do systemu są tymi, za których się podają. Część zgłaszających chęć dostępu do konta ZIP nie przychodzi do nas - wyjaśniał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH