Elektroniczna dokumentacja medyczna: od tej inwestycji nie ma odwrotu FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nasz sektor ochrony zdrowia wciąż boryka się z trudnościami, związanymi z wdrożeniem elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Być może nawet dojdzie do kolejnego przesunięcia obowiązkowego terminu jej wdrożenia - pisze Paweł Kielc, dyrektor w Pionie Zdrowia Asseco Poland.

Mimo to, warto już teraz przygotować się do przejścia z formy papierowej na cyfrową i zainwestować w odpowiednią infrastrukturę. Dlaczego? EDM ma co najmniej kilka ważnych przewag: można ją szybko i łatwo udostępnić, forma cyfrowa wymusza na placówkach wysoki stopień zabezpieczenia danych oraz standaryzację dokumentów.

Podstawową przewagą przetwarzania EDM względem papierowej jest możliwość efektywniejszego jej udostępniania w miejscu, gdzie jest ona niezbędna do prawidłowego prowadzenia działań diagnostyczno-terapeutycznych.

W przypadku przetwarzania dokumentacji papierowej konieczne jest wyszukanie kartoteki pacjenta, dostarczenie dokumentacji medycznej do odpowiedniej osoby oraz wyszukanie w dokumentacji interesujących treści.

Stosowanie systemów informatycznych znakomicie usprawnia ten proces - informacja o komplecie dostępnej dokumentacji medycznej jest na bieżąco dostępna dla odbiorcy, możliwe jest wyszukiwanie interesujących dokumentów wg zadanych kryteriów oraz natychmiastowy dostęp do wybranych dokumentów.

Optymalizacja procesów udostępniania dokumentacji
ma szczególne znaczenie w dużych szpitalach, często prowadzących działalność w różnych lokalizacjach - wtedy dostarczenie papierowej dokumentacji medycznej jest utrudnione nawet w przypadkach planowego leczenia, a zwykle niemożliwe w przypadkach nagłych.

EDM może być także udostępniona pacjentowi bez jego fizycznej obecności w jednostce ochrony zdrowia, np. poprzez portal internetowy.

O ile zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa jest pewnym wyzwaniem - zarówno dla budowy systemów przetwarzających elektroniczną dokumentację medyczną, jak i organizacji procesów w jednostkach ochrony zdrowia - o tyle jego prawidłowa implementacja zapewnia znacząco wyższy poziom bezpieczeństwa względem dokumentacji papierowej: trudniejsze jest fałszowanie dokumentacji medycznej oraz jej nieuprawnione pozyskanie, możliwe jest wykonanie kopi bezpieczeństwa lub redundantne przechowywanie danych w zapasowym środowisku.

Wyzwaniem może się wydawać bezpieczne przetwarzanie dokumentacji medycznej w małych jednostkach ochrony zdrowia, nie dysponujących wystarczająco bezpieczną infrastrukturą teleinformatyczną oraz zasobami do jej obsługi. W takich przypadkach optymalnym rozwiązaniem jest przetwarzanie elektronicznej dokumentacji medycznej w specjalizowanych centrach przetwarzania, oferujących usługi w modelu outsourcingu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH