Elektroniczna dokumentacja medyczna: nowy termin, "tradycyjne" obawy i nadzieje

Ta decyzja resortu zdrowia nikogo specjalnie nie zaskoczyła. Jak już informowaliśmy, termin obligatoryjnego prowadzenia dokumentacji medycznej wyłącznie w wersji cyfrowej zostanie przesunięty na 1 sierpnia 2017 r. Dlaczego pierwotnie ustalona data, czyli 1 sierpnia 2014 r., okazała się nierealna? Powodów jest wiele.

W komunikacie na stronie internetowej Ministerstwo Zdrowia informuje, że "z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), oraz zróżnicowany stopień informatyzacji placówek, podjęto prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu przejściowego, w którym równolegle będą funkcjonować papierowa i elektroniczna postać dokumentacji".

Zob.: www.mz.gov.pl/aktualnosci/przesuniecie-terminu

Do powszechnego prowadzenia EDM nie wystarczą jednak w pełni zinformatyzowane szpitale. Gotowe musi być także całe "otoczenie systemowe". Jakich więc elementów wciąż brakuje w owym otoczeniu, aby już teraz dokumentacja w jednostkach ochrony zdrowia była prowadzona tylko w wersji cyfrowej?

Sporo wątpliwości
Na te pytanie odpowiadają w czerwcowym raporcie miesięcznika Rynek Zdrowia* szefowie szpitali, dostawcy systemów informatycznych, eksperci rynku medycznego.

Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu podkreśla, że sama informatyzacja w postaci zaplecza technicznego i oprogramowania szpitala to za mało: - Trzeba jeszcze pokonać barierę mentalną wśród pracowników, przekonać wszystkich, aby korzystali z elektronicznych nowości, które oddaje się im do dyspozycji - mówiła podczas majowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Jako szpital jesteśmy przygotowani do wprowadzenia e-dokumentacji. Mamy jednak problem z kwalifikacją danych, bo przez naszą jednostkę rocznie przewija się około 300 tys. pacjentów. To ogromna skala - zaznaczyła Iwona Łobejko.

Dyrektor sosnowieckiego szpitala przyznała, że serwery, którymi dysponuje ta lecznica, zakupiono cztery lata temu i były wówczas supernowoczesne. Dzisiaj jednak już nie wystarczą. Szpital czeka więc kolejny etap inwestycji informatycznej, aby sprostać rosnącym wymaganiom.

Jak przekonywała podczas kongresu Ewa Książek-Bator, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jej szpital jest przygotowany do wdrożenia EDM. Informatyzacja placówki rozpoczęła się już wiele lat temu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH