Elektroniczna dokumentacja medyczna: nowy termin, stare problemy Marek Dynowski, prezes zarządu MEDINET Systemy Informatyczne Grupa Kapitałowa SIMPLE

Wiadomo, że termin wejścia w życie elektronicznej dokumentacji medycznej jest przesunięty na 1 stycznia 2018. Jest to kolejna zmiana terminu wejścia rozwiązania, które miało zrewolucjonizować sposób gromadzenia i przetwarzania dokumentacji medycznej - przypomina Marek Dynowski, prezes zarządu MEDINET Systemy Informatyczne Grupa Kapitałowa SIMPLE.

Z perspektywy dotychczasowych doświadczeń trudno nie mieć obaw, czy ten nowy termin zostanie dotrzymany. Szpitale, nawet jeśli są zdecydowane na wprowadzenie nowych rozwiązań, mają jeden zasadniczy problem - finansowanie takiego projektu.

Fundusze europejskie jakie zostały zaplanowane na szeroko pojętą e-administrację, nie zostały jeszcze w znaczącym stopniu uruchomione, przez co wstrzymywane są działania szpitali.

W dalszym ciągu dużym problemem jest nieokreślona perspektywa dla platformy P1, która miała być głównym elementem spinającym dokumentację z jednostek ochrony zdrowia. Brak sprawnych działań w tym zakresie spowoduje, że największa wartość z wprowadzenia e-dokumentacji zostanie zatracona. Szansą na zachowanie założonej funkcjonalności, chociaż w ograniczonym zakresie, są platformy regionalne.

Część tych projektów została uruchomiona jeszcze w poprzedniej perspektywie finansowej, a prace nad kolejnymi, w pozostałych regionach zaczynają nabierać tempa. Przy optymistycznym spojrzeniu, można zakładać, że w wybranych regionach szpitale będą mogły wymieniać między sobą dokumentację pacjentów w sposób elektroniczny.

Wiadomo, że w większości przypadków pacjenci leczą się w szpitalach mieszczących się w rejonie zamieszkania, stąd też sami powinni odczuć korzyści wynikające z rozwoju platform regionalnych. Trzeba tylko pamiętać, aby standardy wykorzystywane w platformach regionalnych pozwalały je później zintegrować z system centralnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH