Eksperci: urządzenia i aplikacje zdrowotne przyszłością medycyny Popularność aplikacji monitorujących stan zdrowia stale rośnie Fot. John Karakatsanis /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Popularność aplikacji i gadżetów fitnessowych, a także monitorujących stan zdrowia, gwałtownie rośnie. W opinii ekspertów technologie te mogą stać się istotnym elementem systemu opieki zdrowotnej - zwłaszcza w profilaktyce i walce z chorobami przewlekłymi.

Raport Imaging Technology News wskazuje, że 2/3 Amerykanów byłoby gotowych zrezygnować z tradycyjnych wizyt lekarskich i podstawowych badań na rzecz diagnostyki i zbierania informacji za pomocą elektronicznych gadżetów oraz aplikacji.

Opracowanie PwC wymienia stopniowe wprowadzanie urządzeń mobilnych oraz aplikacji do systemu opieki zdrowotnej wśród trzech najważniejszych trendów technologicznych 2016 r. Już dziś każdy smartfon lub inne urządzenie mobilne posiada zainstalowaną co najmniej jedną aplikację monitorującą zdrowie właściciela.

- Zaufanie, jakim pacjenci darzą aplikacje, wynika zapewne po części z tego, że smartfony są bardzo intymnymi urządzeniami. Towarzyszą nam przez cały dzień, pomagają nam w kontaktach z innymi ludźmi, dają dostęp do pieniędzy, przechowują nasze wspomnienia. Nic dziwnego, że ufamy im także w kwestiach dotyczących naszego zdrowia - mówi w rozmowie z PAP Jan Stradowski, redaktor prowadzący miesięcznika Focus, absolwent studiów medycznych.

Analiza rynkowa przeprowadzona przez firmę Kindara, dewelopera aplikacji medycznej pomagającej m.in. śledzić i analizować cykl miesiączkowy kobiet, dowodzi, że 2/3 kobiet byłoby gotowych monitorować swój stan zdrowia za pomocą aplikacji.

"Na rynku dostępne są aplikacje, które pomagają śledzić i analizować cykl miesiączkowy pod kątem płodności, sugerować określoną aktywność fizyczną podczas danego okresu ciąży, a nawet monitorować rozwój płodu" - czytamy w raporcie.

- Warto pamiętać, że lekarz - zwłaszcza w realiach polskiej służby zdrowia - jest osobą trudno dostępną. System jest tak skonstruowany, że trafiamy do niego z reguły wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Lekarze często nie mają czasu lub zachęt finansowych do tego, by zajmować się np. profilaktyką chorób i promowaniem zdrowego stylu życia - podkreśla Stradowski.

- Tę właśnie funkcję mogą przejąć - i już do pewnego stopnia to robią - aplikacje mobilne, zwłaszcza te związane z aktywnością fizyczną i dietą. Oczywiście ważne jest, aby dostarczały one informacji rzetelnych, sprawdzonych przez lekarzy i dietetyków. Wówczas będą dla użytkownika lepszym źródłem informacji niż samodzielne poszukiwania ich w sieci, znane jako "wizyta u dr. Google'a - dodaje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH