Eksperci: telemedycyna niezbędna dla rozwoju opieki medycznej

Telemedycyna nie jest już jedynie technologiczną ciekawostką. W niedalekiej przyszłości bez niej nie będzie możliwy rozwój opieki medycznej - podkreślają specjaliści.

Marek Balicki, członek komisji sejmowej komisji zdrowia, podkreślił podczas debaty "Telemedycyna - nowa jakość systemu opieki zdrowotnej", że bez telemedycyny służba zdrowia nie będzie w stanie sprostać nowym wyzwaniom. A są to lawinowo rosnące koszty, coraz bardziej odczuwany brak personelu medycznego oraz narastające zapotrzebowanie na usługi medyczne z powodu gwałtownego starzenia się społeczeństwa.

Jako przykład poseł Balicki podał kłopoty z odczytem badań radiologicznych jakie w Warszawie zdarzają się podczas weekendów, gdy brakuje lekarzy radiologów. Jego zdaniem, gdyby w stolicy działała teleradiologia, nie byłoby sytuacji, że chory musi czekać na diagnozę aż w danym szpitalu po weekendzie będzie dostępny odpowiedni specjalista.

Leszek Sikorski, dyr. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, przyznaje, że wśród chorych, jak i lekarzy nie ma jeszcze pełnego zaufania do usług telemedycznych. Brakuje odpowiednich regulacji prawnych. Nie ma też przekonania, że dzięki niej będzie można zmniejszyć koszty opieki medycznej. Poza tym pacjentom trzeba zagwarantować ochronę ich danych.

Agnieszka Pioruńska z Alcatel-Lucent Polska, przekonywała, że pierwsze zastosowania telemedycyny w różnych krajach już przekonują, że jest ona opłacalna i potrzebna. Z obliczeń wynika, że 1 proc. najbardziej przewlekle chorych generuje 35 proc. kosztów opieki medycznej, a 20 proc. pacjentów pochłania 80 proc. wydatków. Zastosowanie telemedycyny choćby u części z tych chorych może dać ogromne oszczędności.

Jak przykład Pioruńska podała system TeleHealth Manager wykorzystywany m.in. w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Pozwala on na odległość monitorować i kontrolować przebieg choroby u osób cierpiących na cukrzycę czy niewydolność serca. Pacjent kontaktuje się z lekarzem lub pielęgniarką. Przesyła dane o wynikach swych badań, np. pomiaru poziomu glukozy lub cholesterolu we krwi.

Dotychczasowe próby wykazały, że ten system o 25 proc. zmniejsza koszty opieki medycznej. W przypadku osób monitorowanych z powodu przewlekłej niewydolności serca można je obniżyć nawet o 32 proc. Poza tym o 30 proc. można zredukować liczbę hospitalizacji chorych i o 34 proc. zmniejszyć potrzebę wysyłania do nich pogotowania ratunkowego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH