EEC 2014: problemy związane z informatyzacją szpitali nie tylko w Polsce

Spora część środowej (7 maja) sesji inwestycyjnej w ochronie zdrowia na VI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach została poświęcona informatyzacji szpitali i wdrażaniu systemów informatycznych w placówkach ochrony zdrowia w związku z obowiązkiem prowadzenia od 1 sierpnia 2014 r. elektronicznej dokumentacji medycznej.

Jak podkreślał gość EEC - Antti Pohjolainen, dyrektor ds. opieki zdrowotnej na Europę Środkowo-Wschodnią w Microsoft Corporation - kwestia barier mentalnych w powszechnym używaniu nowoczesnych technologii cyfrowych, jest problemem nie tylko w Polsce.

- Takie bariery pojawiają się we wszystkich krajach europejskich w trakcie wdrażania nowych technologii. Zdarzało się i tak, że lekarze wprost odmawiali korzystania z nowoczesnych systemów. Oczywiście, są systemy złe i dobre, ale najważniejsze żeby przekonać personel, spotykać się z nim i rozmawiać, przekonywać i pokazywać korzyści, jakie można odnieść z wdrożenia nowoczesnych systemów - mówił Pohjolainen.

Jak przykład takiego "oporu materii" przed nowoczesnymi systemami informatycznymi przedstawiciel Microsoft podał szpitale w Słowenii, gdzie lekarze, ze względu na ogrom pacjentów mieli dla każdego z nich zaledwie 7 min. czasu. Nie chcieli korzystać z elektronicznych systemów bo ich wprowadzenie, ich zdaniem, jeszcze bardziej skróciło by ten czas. - Udało się tę barierę, z korzyścią dla pacjentów i lekarzy, jednak przełamać - dodał Pohjolainen.

Uczestnicy sesji byli podzieleni, wypowiadając swoje opinie związane z obowiązkiem wprowadzenia od 1 sierpnia br. w placówkach medycznych e-dokumentacji medycznej i zapowiedziami prolongaty tego terminu.

Część opowiadała się za konsekwencją, utrzymaniem w mocy terminu i nie nagradzaniem tych placówek, które sprawę wprowadzenia obiegu e-dokumentacji do tej pory lekceważyły. Inni wskazywali na odroczenie tego terminu jako szansę zdobycia czasu na pozyskanie na ten cel odpowiednich środków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH