E-zwolnienia w praktyce, papierowe jeszcze w 2018 r. Wystawienie e-ZLA będzie trwało krócej niż papierowego zwolnienia. Fot. Archiwum

Od stycznia w wydawaniu zwolnień lekarskich zajdzie olbrzymia zmiana. Lekarze zaczną wypisywać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Już dziś ZUS radzi jak się do tych zmian przygotować.

Samo wystawienie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi.

Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

System będzie weryfikował datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowie również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby. Możliwy będzie podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

Lekarze będą mogli jednak wystawiać papierowe zwolnienia jeszcze do końca 2017 roku.

Docelowo zwolnienia elektroniczne zastąpią papierowe w 2018 r.

Zmiana sprawi, że pracodawca będzie mógł otrzymać natychmiast wiadomość o wystawieniu zwolnienia pracownikowi,  będzie mógł tez drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH