E-zdrowie, czyli podlaskie szpitale w sieci

Już wkrótce na Podlasiu rozpocznie się wdrażanie projektu "Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie".

Projekt obejmie publiczną ochronę zdrowia i ma m.in. ułatwić dostępność do szpitali poprzez możliwość zapisania się do lekarza przez internet, sprawdzenia kolejek i łatwiejsze wybranie lecznicy, do której można się najszybciej dostać.

W sieci mają się też znaleźć informacje o pacjencie, do których dostęp będą mieli lekarze. Jak zaznaczają samorządowcy, dzięki temu systemowi powinny się skrócić kolejki do specjalistów: pacjenci często zapisują się do kilku lekarzy jednocześnie, a obecnie będzie to można zweryfikować.

W ramach projektu stworzona zostanie możliwość komunikacji systemów wewnątrz jednostek oraz komunikacji systemu regionalnego z krajowym. W tym celu planowane jest zbudowane trzech modułów: Modułu Ruchu Chorych, Modułu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, Modułu części szarej sprawozdawczo-finansowej oraz stworzenie vortalu pacjenta i lekarza.

Warunkiem podstawowym budowanego systemu jest jego otwartość – możliwość podłączenia w przyszłości nowych jednostek ochrony zdrowia – tak, aby w konsekwencji powstał jeden regionalny system e-zdrowia obsługujący wszystkich świadczeniodawców oraz dający dostęp do wszystkich usług z zakresu e-zdrowia pacjentom z Podlasia. W rezultacie mieszkańcy regionu będą mieli dostęp do informacji oraz usług elektronicznych związanych z leczeniem, profilaktyką, poradnictwem medycznym oraz innymi dziedzinami związanymi ze zdrowiem i medycyną.

W projekcie weźmie udział 45 partnerów: UMWP, 30 jednostek ochrony zdrowia oraz 14 jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa podlaskiego.

Całkowita wartość budżetu projektu to 62 mln zł,  w tym 85 proc. finansowane będzie ze środków UE. 15 proc. to koszt własny lidera i partnerów projektu. Okres realizacji: 2011- 2013 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH