E-rejestracja: jeszcze poczekamy...

Rejestracja do lekarza przez internet, elektroniczna historia choroby, przypomnienie SMS-em o badaniach - wszystko to może być dostępne dla pacjenta. Rzeczywistość pokazuje, że choć wspomniane udogodnienia są na razie pieśnią przyszłości, to prędzej czy później e-rejestracja i pokrewne usługi muszą zaistnieć, wymuszone zostanie przez życie i... konkurencję!

Rozwiązanie ma wiele zalet. Pacjent wchodzi na stronę internetową i wybiera lekarza o odpowiedniej specjalizacji. Sprawdza godziny wizyt, wybiera odpowiednią dla siebie i rezerwuje ją. Otrzymuje potwierdzenie rejestracji e-mailem. W efekcie idąc do przychodni wie, że nie będzie czekał w kolejce. Przychodząc na wizytę podaje w rejestracji Kartę Zdrowia Pacjenta, która pozwala na jego identyfikację.

Pacjent, w dowolnym miejscu i dogodnym dla niego czasie, może sam ustalić termin spotkania z lekarzem przez internet. Aby mógł to uczynić, lekarz musi tylko udostępnić pacjentom swój terminarz, pobierany z systemu informatycznego, na którym pracuje dana placówka.

W szpitalach tylko tradycyjnie?
– Rosnące, coraz bardziej rygorystyczne wymagania sprawozdawczości do NFZ oraz możliwość dofinansowania projektów z Unii Europejskiej powodują wzrost zainteresowania kompleksowymi rozwiązaniami informatycznymi – przypomina Waldemar Grudzień, prezes lubelskiej spółki UHC. – E-rejestracja poprawia zdecydowanie tę efektywność, ale oznacza przekazanie narzędzia informatycznego w ręce pacjentów. Wcześniej czy później placówki będą musiały zdecydować się na taki krok, bo poprawę jakości obsługi pacjenta wymusi po prostu konkurencja – dodaje prezes Grudzień.

Marek Ziegman, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie przyznaje, że szpital jest informatyzowany od 1998 roku.

– Nasz system składa się z dwóch części: finansowo-magazynowej i tej związanej z pacjentem, tzn. rejestrującej zlecane badania oraz wyniki badań, w tym diagnostyki obrazowej. Informacje o pacjencie są przesyłane pomiędzy oddziałami, co bardzo ułatwia funkcjonowanie.

Na pytanie portalu rynekzdrowia.pl o e-rejestrację dyrektor Ziegman odpowiada, że ma ona  sens tylko w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w przychodniach wielospecjalistycznych. W przychodniach o jednej specjalizacji wystarczy na razie system tradycyjny.

Inna wersja e-rejestracji
Szpital Specjalistyczny im. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, jako pierwszy w województwie śląskim uruchomił elektroniczny system rejestracji pacjentów w przychodni przyszpitalnej, ale nie przez internet.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH