E-recepta i internetowe konto pacjenta - najpierw będą testy w dziesięciu lokalizacjach

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na początku przyszłego roku w około dziesięciu lokalizacjach w całym kraju rozpocznie realizację prototypu zintegrowanego systemu elektronicznej recepty (e-recepta) i internetowego konta pacjenta (IKP) - poinformował Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ podczas organizowanej przez Polska Akademię Nauk międzynarodowej konferencji ”Electronic Health and Medicine: Advances and Challenges".

Jak mówił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Leszek Sikorski, CSIOZ jest obecnie w trakcie działań operacyjnych z firmą, która będzie wykonywać prototyp. Umowa została podpisana z wrocławską spółką Newind, która powstała w 2010 r. i na której czele stoi Dariusz Gajewski. Umowa opiewa na 4,832 mln zł.

Prototyp zintegrowanego systemu e-recepty i IKP ma być realizowany w około 10 lokalizacjach w całym kraju, jednak jeszcze nie dokonano wyboru tych miejsc. Jak tłumaczy Leszek Sikorski, decyzje te będą podejmowane w porozumieniu z lokalnymi społecznościami i środowiskiem lekarskim.

NFZ, CWU i dowód osobisty
Dyrektor CSIOZ tłumaczy, że w trakcie warsztatów prowadzonych ze środowiskiem medycznym około dwa lat temu, pojawił się problem braku akceptacji dla połączenia w prototypie internetowego konta pacjenta i elektronicznej recepty. Jak mówi, z tego powodu Centrum postanowiło prowadzić te prototypy osobno.

W 2011 r. oddzielnie realizowano prototyp IKP w Krakowie, który był skierowany do pacjentów chorych na cukrzycę. Sikorski wyjaśnia, że był to naturalny wybór grupy docelowej, ponieważ ci pacjenci są zmuszeni do odwiedzania różnych specjalistów, więc potrzebna jest wymiana informacji. Oddzielnie realizowany był projekt e-recepty w Lesznie.

- Teraz postanowiliśmy połączyć te prototypy, ponieważ środowisko medyczne dojrzało do akceptacji tej formy gromadzenia i przekazywania danych - argumentuje Leszek Sikorski. Dodaje, że dużo informacji gromadzonych w IKP, może pochodzić z systemu obsługującego e-recepty.

W planowanym obecnie prototypie pojawią się nowe funkcjonalności. Przede wszystkim chodzi o te związane z możliwością aktywnego włączenia do projektu Narodowego Funduszu Zdrowia.

CSIOZ chce wykorzystać w prototypie również obecny dowód osobisty, którego użycie ma ułatwić stronę administracyjną projektu. Zakładana jest też współpraca systemu z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych (CWU), którego uruchomienie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapowiedziało na styczeń 2013 r.

Przypomnijmy, że wznowienie współpracy pomiędzy CSIOZ i NFZ zbiegło się w czasie z objęciem stanowiska prezesa Funduszu przez Agnieszkę Pachciarz pod koniec czerwca tego roku. Wcześniej już w 2010 r. współpraca obu instytucji nie układała się dobrze, jednak Leszek Sikorski nie chciał komentować, czy zmiana na stanowisku prezesa NFZ przyczyniła się do wznowienia wspólnych prac.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH