E-recepta coraz bliżej. Nowe podejście do projektów centralnych zda egzamin? Szef resortu zdrowia liczy na to, że że pod koniec tego roku uda się sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę. Fot. PTWP

CSIOZ opublikowało w poniedziałek (5 czerwca) pierwszą część dokumentacji opisującej jak będzie wyglądała integracja e-recepty z systemem. Decydenci liczą, że pod koniec tego roku uda się praktycznie sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę.

- Według ostatnich danych niewiele więcej niż 40 proc. szpitali jest w odpowiedni sposób zinformatyzowanych, gotowych na wdrożenie np. elektronicznej dokumentacji medycznej - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pierwszego dnia tzw. Akademii CSIOZ (5 czerwca).

Jakość i zarządzanie
Przypominał, jakie korzyści niesie za sobą informatyzacja podmiotów leczniczych.

- Absolutnie na pierwszym miejscu jest podniesienie jakości opieki, umożliwienie dostępu do dokumentacji medycznej, zarówno dla pracowników medycznych, jak i samego pacjenta, ale także korzyści w zakresie efektywności organizacyjnej i finansowej - wyliczał minister w pierwszym wystąpieniu na konferencji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia „Informatyzacja podmiotów leczniczych - korzyści z wdrożenia i plany na przyszłość”.

Szczególnie istotna, zwłaszcza z perspektywy ministra zdrowia, jest kwestia znacznie lepszych możliwości w zakresie statystyki medycznej, epidemiologii, wyciągania wniosków, planowania, i organizacji ochrony zdrowia.

- Lepsze zarządzanie placówką to tylko jedna z wielu korzyści informatyzacji. W szpitalach na pewnym poziomie dojrzałości cyfrowej np. spada zużycie antybiotyków, co jest przecież kwestią bardzo istotną - podaje z kolei Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ.

Konieczna standaryzacja
Minister przypomniał jednak, że obecnie nawet wśród tych 40 proc. zinformatyzowanych placówek szpitalnych nadal mamy do czynienia z różnymi często nie do końca spójnymi  systemami informatycznymi.

- Niewątpliwie obok zachęty do tego, żeby się informatyzować, konieczne jest także harmonizowanie funkcjonowania systemów w regionach, a potem w skali Polski - podkreślał.

Z takiej właśnie logiki wynika również staranie się od wielu lat o doprowadzenie do finału przez CSIOZ wielkiego projektu, jakim jest platforma P1.

- Nie mamy za bardzo sukcesów w tym zakresie. Ale moim zdaniem obecny kierunek rozwoju drugiej fazy tego projektu stwarza na dzisiaj podstawy do realistycznego optymizmu - oceniał.

Według ministra bezpośrednim sprawdzianem już w najbliższym czasie będzie nowa metodyka pracy nad elementami platformy P1. Dodatkowo szef resortu zdrowia liczy na to, że że pod koniec tego roku uda się sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH