Dyrektorzy: szpitale są zakładnikami dostawców usług informatycznych Podczas sesji dotyczącej e-zdrowia w trakcie HCC 2018; FOT. PTWP

Relacje pomiędzy szpitalami a obsługującymi je firmami informatycznymi często nie należą do łatwych. Iskrzy nie tylko z powodu cen. - Czujemy się zakładnikami dostawców takich usług - mówią szefowie lecznic. - Nie jesteśmy okupantami placówek medycznych - ripostują dostawcy.

Część dyskusji podczas sesji poświęconej e-zdrowiu w trakcie III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2018, Katowice, 8-10 marca) dotyczyła wzajemnych oczekiwań oraz relacji pomiędzy zarządzającymi szpitalami a przedstawicielami firm informatycznych.

Potrzebujemy unifikacji i standaryzacji
- Potrzebujemy unifikacji i standaryzacji systemów informatycznych w szpitalach oraz większego otwarcia na użytkownika końcowego i jego potrzeby, ale także na kreatywność ze strony szpitali - zaznaczył prof. gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

- Uważam, że dzisiejszy model, w którym mamy kilku konkurujących ze sobą dostawców - dzięki czemu ceny ich usług powinny spadać - całkowicie się wyczerpał - zaznaczył.

- Kieruję szpitalem od ponad 10 lat i obserwuję, jak z każdym rokiem nasza placówka w coraz większym stopniu staje się zakładnikiem dostawców usług informatycznych. Mówię to, między innymi, na podstawie kolejnych podpisywanych umów rocznych na tego rodzaju serwis. Wysokość corocznego wzrostu marży za takie zewnętrzne wsparcie może się równać skalą z handlem bronią czy narkotykami - tłumaczył obrazowo dyrektor WIM.

Informatyczne ceny urzędowe?
- Oczywiście dostawców może być wielu. Natomiast, poza koniecznością wprowadzenia wspomnianej standaryzacji systemów informatycznych dla jednostek ochrony zdrowia, proponuję rozważyć także wdrożenie rozwiązania z powodzeniem stosowanego w segmencie leków (refundowanych - red.). Chodzi o ceny urzędowe, w tym przypadku - na usługi informatyczne dla podmiotów leczniczych - wyjaśniał Grzegorz Gielerak.

Dlaczego, jego zdaniem, należy wprowadzić takie rozwiązania? - Bo obecnie jest tak, że każdy z systemów oferowanych przez poszczególnych dostawców ma bardzo różne moduły - jedne lepsze, inne gorsze - odpowiadał.

- Gdybym więc dziś chciał uruchomić na przykład nowy moduł do analizy zakażeń wewnątrzszpitalnych, to przy całym zaangażowaniu naszego zespołu i jego kreatywności, nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Natomiast byłoby to możliwe, gdyby regulator systemu określił jednolite wymagania i standardy wobec rozwiązań informatycznych w szpitalach - tłumaczył.

Z opinią dyrektora Gieleraka zgodziła się Maria Janusz, prezes zarządu i dyrektor Szpitala Zakonu Bonifratrów Katowicach - Tak, jesteśmy zakładnikami naszych dostawców - stwierdziła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH