Dowód osobisty zamiast karty: e-Zdrowie wyjdzie nowemu rządowi bokiem? Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

W znowelizowanej ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia nie ma, pierwotnie planowanych, zapisów o wprowadzeniu karty ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ). Ostatecznie resort zdrowia zdecydował, że funkcję tych kart będą w przyszłości pełnić nowe, elektroniczne dowody osobiste.

Dylemat - karta czy dowód - ostatecznie rozstrzygnie już nowy rząd. Nie będzie to zresztą jedyne wyzwanie w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia, z jakim przyjdzie się zmierzyć w najbliższym czasie decydentom z kilku ministerstw, a także pracownikom NFZ oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Urealnianie harmonogramu i zawiadomienia do prokuratury
Przypomnijmy, że CSIOZ pracuje obecnie nad zmianą systemu finansowania całego projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych), który miał być finansowany ze środków unijnych.

Jednak ze względu na opóźnienia w realizacji tego przedsięwzięcia, zwanego też systemem e-Zdrowie, jego koszty w znacznej mierze zostaną pokryte ze środków krajowych.

- Na realizację projektu P1 jesteśmy gotowi wydatkować 600 mln zł, jako kwotę zakwalifikowaną po stronie budżetu państwa - mówił dyrektor CSIOZ Damian Marciniak podczas XI Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października).

Warto dodać, że P1 jest największym tego typu projektem wdrażanym obecnie w Europie. Jego elementami są m.in.: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-recepta, e-zwolnienie, e-skierowanie.

Damian Marciniak, który kieruje Centrum od połowy września br., zadeklarował , że Internetowe Konto Pacjenta zostanie uruchomione do końca 2015 roku. Zapewniał też, że nie ma mowy o zwrocie dotacji europejskiej.

- Całe działanie CSIOZ i kontrola resortu zdrowia w tym zakresie miały na celu urealnienie harmonogramu uzgodnionego z Komisją Europejską. Najistotniejsze, że pracujemy nad zmianą systemu finansowania - dodał.

Jak już informowaliśmy, CSIOZ skierowało do prokuratury zawiadomienie dotyczące m.in. nieprawidłowości przy przetargach. Potwierdził to w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Rozmówcy DGP dodają, że szykowane są kolejne zawiadomienia, także do CBA.

Przekazanie „określonym służbom niektórych rozwiązań stosowanych wcześniej w CSIOZ” dyrektor Marciniak zapowiadał także podczas październikowego Forum Rynku Zdrowia.

"Zdrowotny" dowód osobisty - powrót do starego pomysłu
Wróćmy jednak do koncepcji: elektroniczny dowód osobisty zamiast karty ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ). Ta kwestia także była omawiana przez uczestników jednej z sesji w trakcie XI Forum Rynku Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH