Doradca Obamy: jak uniknąć amerykańskiej pułapki w informatyzacji ochrony zdrowia

W USA systemy informatyczne w ochronie zdrowia powstawały w różnych miejscach, niezależnie od siebie i często nie potrafiły się ze sobą komunikować - ocenia prof. Harvey V. Fineberg, prezes Instytutu Medycyny Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie, doradca prezydenta USA ds. ochrony zdrowia, co można odczytać jako przestrogę dla twórców polskich e-projektów.

Jak informował prof. Harvey V. Fineberg podczas organizowanej przez Polską Akademię Nauk międzynarodowej konferencji ”Electronic Health and Medicine: Advances and Challenges", obecnie w USA postępuje szybka ewolucja rozwiązań informatycznych, związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną i internetowym kontem pacjenta.

Rozwój tego typu systemów obserwowany jest zarówno w szpitalach, jak i w sektorze podstawowej opieki zdrowotnej.

Nie popełnić błędu na początku
Prof. Fineberg tłumaczy, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki systemy z zakresu e-health już od dłuższego czasu rozwijały się oddolnie w sposób nieskoordynowany. Doprowadziło to do sytuacji, w której duża część rozwiązań informatycznych funkcjonujących w USA nie komunikowała się ze sobą. Według prof. Fineberga należy unikać takich sytuacji.

- Istotne jest planowanie systemów od samego początku z uwzględnieniem ich interoperacyjności - radzi doradca prezydenta Baracka Obamy ds. ochrony zdrowia. - Doświadczenie pokazuje, że  trzeba to cały czas uwzględniać w budowaniu systemów - podkreśla.

Jak mówi prof. Harvey V. Fineberg w USA na początku budowy systemów e-health nie było nikogo, żadnej instytucji, która byłaby odpowiedzialna za pilnowanie interoperacyjności rozwiązań, funkcjonujących na rynku ochrony zdrowia.

- Taka instytucja, zajmująca się standardami systemów informatycznych, została w ostatnim czasie, w Stanach Zjednoczonych powołana do życia - informuje prezes Instytutu Medycyny Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.

W Polsce za koordynację systemów e-Health powinno być odpowiedzialne Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Centrum w sierpniu br. zapowiedziało, że przygotuje wytyczne, które pomogą jednostkom medycznym we wprowadzaniu odpowiednich standardów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Czytaj. CSIOZ zapowiada: będzie wsparcie dla placówek wdrażających elektroniczną dokumentację medyczną

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH