Dolnośląskie: 400 mln zł poszło na e-zdrowie

W ciągu ostatnich pięciu lat na rozwój e-zdrowia w dolnośląskich placówkach ochrony zdrowia przeznaczono blisko 400 mln zł.

Rozbudowa szpitalnych serwerowni, stworzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, czy system teleradiologii pozwalający na analizę zdjęć RTG i diagnozowanie na odległość, to tylko niektóre z rozwiązań znacznie ułatwiających pracę szpitali i przychodni zrealizowanych dzięki dofinansowaniu z unijnych programów.

Placówki medyczne z Dolnego Śląska, w tym szpitale wojewódzkie, kliniczne czy powiatowe otrzymały w ramach RPO dotację na informatyzację na łączną kwotę blisko 130 mln zł. Do grupy liderów zastosowań informatyki w medycynie należą: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Wałbrzychu, Dolnośląskie Centrum Onkologii i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Tylko w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy przeznaczono ponad 20 mln zł na innowacyjne systemy medyczne i zarządcze.

- Dziś zlecenia medyczne na oddziale w trakcie wizyty lekarz i pielęgniarka realizują za pomocą tabletu, bez biurokracji, co znacznie przyspiesza pracę i obsługę pacjenta. Nie bez znaczenia jest fakt, że operacje chirurgiczne za pomocą robota da Vinci mogą być realizowane dzięki wysokowydajnej sieci teleinformatycznej szpitala - mówi prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor placówki.

Na styku nauki i biznesu we Wrocławiu powstał jedyny w Polsce Park Medyczny. Jego kluczowym zadaniem realizowanym ze środków POIG, sięgającym już blisko 300 mln zł, jest stworzenie ośrodka innowacji i transferu technologii w oparciu o budowane Medical Data Center.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH