Nie ulega wątpliwości, że chcemy wiedzieć, kto nas leczy, jakie ma wyniki i czy aby przypadkiem nie był karany za błąd w sztuce lekarskiej lub sprzeniewierzenie się etyce zawodu. Możliwości tradycyjnej

Jej twórcy odpowiedzieli wprawdzie na społeczne zapotrzebowanie, ale w sposób, zdaniem środowiska lekarskiego, kontrowersyjny. Co sądzą o tej internetowej giełdzie opinii o lekarzach NIL i eksperci rynku medycznego piszemy poniżej. Portal rynekzdrowia.pl sprawdził też kto i jak zaspokoił ciekawość angielskich pacjentów. W Wielkiej Brytanii pomysł na oficjalne informowanie pacjentów o umiejętnościach lekarzy i jakości ich pracy realizowany jest przez publicznego płatnika. U nas podobne rozwiązanie proponuje Naczelna Izba Lekarska.

Lekarze czytający niepochlebne opinie na swój temat na stronie portalu www.znanylekarz.pl są wzburzeni. Po pierwsze: nie można sprawdzić, kto ukrywa się za anonimowymi ocenami. Po drugie: w grę może wchodzić nieuczciwa konkurencja. Po trzecie: sprawą powinna się zająć Naczelna Rada Lekarska.

Tomasz Korkosz, rzecznik NRL, nie pozostawia jednak złudzeń.

- Rada nie podejmie żadnych działań, ponieważ uważa, że będą nieskuteczne i przyczynią się tylko do rozreklamowania strony - mówi rzecznik portalowi rynekzdrowia.pl - Można tu jedynie poddać analizie prawnej aspekt ochrony danych osobowych. Jedno jest jasne: pacjent nie jest w stanie adekwatnie ocenić pracy lekarza-profesjonalisty. Może to zrobić jedynie, na podstawie przesłanek klinicznych i prawnych, sąd lekarski.

Ukarani na stronach OIL?
Duże zapotrzebowanie na informację o lekarzach nie jest jednak dla Naczelnej Izby Lekarskiej żadną niespodzianką.

- Dlatego w projekcie ustawy o izbach lekarskich zaproponowaliśmy zmianę w zakresie odpowiedzialności zawodowej lekarza - wyjaśnia Tomasz Korkosz. - Pojawił się m.in. pomysł, aby na stronach internetowych okręgowych izb lekarskich publikowane były informacje o lekarzach ukaranych przez sąd lekarski. Ze względu na ochronę danych osobowych idea ta wymaga jednak pracy i na razie nie ma jeszcze ostatecznego kształtu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH