Informacje medyczne to szczególny rodzaj danych ustawowo objętych specjalną ochroną prawną. Dane o stanie zdrowia pacjenta, historii przebytych chorób, a także ich dane osobowe muszą być zabezpieczone i archiwizowane w taki sposób, aby dostęp do nich miały jedynie osoby do tego upoważnione. Jednym z fundamentów bezpieczeństwa danych wrażliwych pacjentów jest system backupu i odtwarzania danych.

Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, od 1 sierpnia 2014 r. każda placówka ochrony zdrowia zobowiązana będzie do przyjęcia systemu elektronicznej dokumentacji medycznej.

Zatem wszystkie dokumenty generowane w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, klinikach, jak i mniejszych placówkach ochrony zdrowia np. indywidulanych praktykach lekarskich, pielęgniarek i położnych będą musiały posiadać postać elektroniczną i w takiej formie być archiwizowane przez wiele lat.

Świat centralnych systemów backupu i archiwizacji zdecydowanie zmierza w kierunku zaawansowanych, bezpiecznych, w pełni skalowalnych, przyjaznych w obsłudze rozwiązań typu Backup Appliance, w których wszystkie zabezpieczone dane składowane są zarówno na przestrzeniach dyskowych oraz urządzeniach taśmowych. "- Biorąc pod uwagę wstępne założenia ustawy to optymalne rozwiązanie dla jednostek medycznych i archiwizacji danych wrażliwych pacjentów - mówi Marek Wiśniewski, dyrektor działu sprzedaży w sektorze medycznym w firmie Infonet Projekt SA. - Przy takim rozwiązaniu, dziennie kopie danych przechowywane są na przestrzeni dyskowej a długoterminowe na nośnikach taśmowych. Przechowywanie danych na taśmach daje gwarancję ich odtworzenia za kilka lat, a w przypadku awarii zapewnia natychmiastowy dostęp do utraconych informacji - wyjaśnia Marek Wiśniewski. Potwierdzają to także analizy wykazujące stały wzrost zapotrzebowania na ten sposób realizacji backupu zarówno w sektorze podmiotów prywatnych, jak i w sektorze publicznym. Przyczyny tego trendu są oczywiste. Środowiska wymagające ochrony rosną w błyskawicznym tempie.

"Zauważyliśmy, że dotychczas stosowane rozwiązania centralnych systemów backupu (CSB) w większości nie spełniają założeń polityk bezpieczeństwa (RPO, RTO). Ponadto działające systemy CSB mierzą się ze zbyt krótkimi oknami backupu, brakiem elastycznych mechanizmów zabezpieczenia środowisk wirtualnych, deduplikacją danych. Klienci oczekują rozwiązania prostego, niezawodnego, gwarantującego w razie awarii szybkie i bezproblemowe odtworzenie" - mówi Paweł Mączka, dyrektor działu pamięci masowych & systemów bezpieczeństwa danych w Infonet Projekt SA. Dodatkowo, jak zaznacza, klienci poszukują systemu, który będzie nadążał za ich wciąż rosnącymi wymaganiami i dynamicznie przyrastającą ilością informacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH