Czy zdążą z informatyzacją ochrony zdrowia do 2014 roku?

Nawet w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), które jest odpowiedzialne za realizację projektu informatyzacji ochrony zdrowia wartego 712 mln zł słyszymy, że rok 2014 to "trudny" termin sfinalizowania inwestycji.

Zakończenie projektu P1 - "Elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych" - było planowane przez CSIOZ pod koniec września 2014 r. Tymczasem, jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, programy pilotażowe okazują się jedną wielką klapą.

Dotychczas tylko 17 z 50 aptek z Leszna zdecydowało się wziąć udział w trwającym już pół roku pilotażu e-recept. Przez ten czas zrealizowały około 4 tysięcy takich internetowych zamówień na lekarstwa - garstkę spośród wszystkich.

Z kolei, jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, po czterech miesiącach od uruchomienia prototypu Internetowego Konta Pacjenta (IKP), skierowanego do chorych na cukrzycę w woj. małopolskim, aktywnych kont jest tylko 49, natomiast 276 osób zgłosiło wnioski rejestracyjne do systemu.

Zdaniem ekspertów jedną z największych przeszkód we wdrażaniu projektu jest słaba baza informatyczna w szpitalach. Według Macieja Miłkowskiego, zastępcy dyrektora ds. finansowych w Instytucie Kardiologii w Aninie, średnio na jeden szpital przypada tylko 2,8 komputera, a zaledwie 55 proc. lekarzy ma w pracy dostęp do internetu.

Z analizy Krzysztofa Nyczaja, eksperta Krajowej Izby Gospodarczej, który realizuje Program Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dla województwa podlaskiego wynika, że średni koszt wdrożenia tylko elektronicznej dokumentacji medycznej w szpitalu to koszt około 1 mln zł. Zatem w sumie sama informatyzacja placówek to, jego zdaniem, wydatek blisko 800 mln.

W CSIOZ na projekt P1 jest przeznaczony budżet w wysokości 712 mln zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to pieniądze do wykorzystania na stworzenie ogólnopolskich platform, a nie finansowanie informatyzacji samych placówek medycznych. Jak wylicza Nyczaj, informatyzacją objęto do tej pory tylko około 260 placówek, a wartość zrealizowanych przez nie projektów wyniosła 440 mln zł.

Jak informował nas Ireneusz Myzik, CSIOZ zamierza w najbliższym czasie zintegrować prototyp IKP z prototypem e-recepty, który został wdrożony w powiecie leszczyńskim (woj. wielkopolskie). Przyznał, że liczba pacjentów w IKP nie jest duża, jednak systematycznie się zwiększa.

- Data 30 września 2014 r. wydaje się odległa, jednak biorąc pod uwagę konieczne zmiany w gabinetach, w ośrodkach zdrowia, w aptekach, to czeka nas rewolucja i dwa lata to może być mało czasu - przyznał Ireneusz Myzik.

Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ poinformował nas, że przeprowadzono już kolejny etap postępowania przetargowego na projekt P1.

- Chcielibyśmy jak najszybciej wybrać podmioty, już z krótkiej listy, które będą pracować nad docelowymi rozwiązaniami - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH