Częstochowa: seniorzy pod całodobową opieką teleopiekunów Teleopiekun ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu. Fot. archiwum.

"Bezpiecznie we własnym domu" - pod takim hasłem rusza w Częstochowie inicjatywa skierowana do seniorów, którzy wymagają całodobowego wsparcia. W jej ramach dwieście osób otrzyma sprzęt pozwalający wezwać pomoc lub skontaktować się z teleopiekunem.

Nabór trwa do końca lipca, a system ma ruszyć najpóźniej w październiku.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił podczas środowej konferencji, że inicjatywa ma pomóc tym częstochowskim seniorom, których aktywność - z przyczyn losowych, choroby bądź niepełnosprawności - ogranicza się praktycznie do własnego mieszkania. - Wierzę, że to wsparcie się przyda, że seniorzy poczują się bezpieczniej, że nie pozostaną sami - dodał.

Uczestnicy przedsięwzięcia otrzymają bransoletki lub wisiorki wyposażone w sprzęt elektroniczny, umożliwiający 24-godzinny kontakt z centrum alarmowym. Jego pracownicy będą pomagać seniorom - czy to w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, czy w chwilach podwyższonego stresu, lęku lub samotności. Grupą docelową jest dwustu mieszkańców Częstochowy powyżej 60. roku życia, którzy są niepełnosprawni i/lub korzystają ze świadczeń pomocy społecznej bądź kwalifikują się do takich świadczeń.

Jak tłumaczono podczas konferencji, każde z tych urządzeń jest wyposażone w przycisk umożliwiający wezwanie pomocy (dzięki nadajnikowi system ten ma działać w całym mieszkaniu danej osoby). Wciśnięcie przycisku powoduje połączenie się z teleopiekunami, którymi będą pracownicy centrum; w godzinach dziennych pracować tam będzie również psycholog.

Następnie teleopiekun ocenia sytuację i zawiadamia osoby podane do kontaktu np. sąsiadkę, syna, wnuczkę, a w razie konieczności - wzywa pogotowie. Ponadto pozostaje on w kontakcie z seniorem aż do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

Organizatorzy programu sugerują też, by prewencyjnie, już wcześniej przekazać klucze do mieszkania seniora osobom z tzw. sieci pomocowej.

Nabór do projektu trwa do końca lipca (z możliwością przedłużenia), a inicjatywa ma być realizowana do końca maja 2019 r. Z kolei podłączenie uczestników projektu do systemu teleopiekuńczego ma nastąpić najpóźniej w październiku.

Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Druki te od piątku dostępne będą w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy, tamtejszym Biurze Obsługi Interesanta oraz w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Jak podano, wartość projektu to 1,4 mln zł, z czego blisko 1,3 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Program realizowany jest przez miasto Częstochowa, Stowarzyszenie "EBI Association" oraz spółkę Opieka Nova.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH