Coraz częściej szukamy w internecie informacji dot. zdrowia Pacjenci oczekują rozwiązań dostępnych na razie głównie w prywatnym sektorze opieki zdrowotnej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Internet stał się dla dużej grupy pacjentów istotnym źródłem i powszechnym narzędziem dostępu do informacji dotyczących diagnozowania i leczenia chorób oraz poruszania się w systemie opieki zdrowotnej. W 2016 r. informacji nt. zdrowego stylu życia, chorób, ich przyczyn i sposobów leczenia poszukiwało w internecie 12,6 mln Polaków.

Takie są wyniki badania pt. "E-zdrowie. Czego oczekują pacjenci?" przeprowadzonego w ramach projektu „Razem dla Zdrowia”. Ten z kolei powstał przy udziale i dzięki zaangażowaniu Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Co ciekawe, największy odsetek osób poszukujących informacji na tematy zdrowotne w sieci dotyczy jej użytkowników w grupie wiekowej 55+.

Pacjenci oczekują upowszechnienia rozwiązań takich jak umawianie wizyt przez internet (90 proc. respondentów), odbieranie wyników badań dodatkowych (83 proc.), wyszukiwanie i lokalizowanie świadczeniodawcy (79 proc.), dostarczenie informacji o jakości opieki u wybranego świadczeniodawcy (68 proc.) oraz informacji o dostępności leku w aptece (64 proc. respondentów).

"Poszukiwanie przez Internet świadczeniodawców cieszących się dobrą opinią, umawianie wizyt czy odbiór wyników badań stał się standardem dostępnym w placówkach głównie prywatnego sektora opieki zdrowotnej. Potencjał portalu NFZ dla pacjentów pozostaje niewykorzystany - korzysta z niego tylko niewielki odsetek badanych (15 proc.) a chciałoby korzystać prawie 50 proc. z nich" - czytamy w rekomendacjach i podsumowaniu wyników badania.

Autorzy badania podkreślają też, że rozwiązania z obszaru e-zdrowia powinny mieć status działań priorytetowych dla administracji publicznej i należy dołożyć wszelkich starań, żeby ich wdrożenie nie było w dalszym ciągu odraczane.

Ponadto - jak czytamy we wnioskach - należy wdrożyć w publicznym systemie opieki zdrowotnej rozwiązania e-zdrowia, szeroko wykorzystywane w sektorze prywatnym, takie jak możliwość zapisania się na wizytę online, odebrania wyniku badań dodatkowych, uzyskania teleporady czy wyszukanie szpitala, gabinetu czy lekarza w oparciu o informacje o jakości leczenia w placówce lub opinie innych pacjentów a także możliwość wyszukania apteki, w której znajduje się poszukiwany przez pacjentów lek.

Więcej: www.mypacjenci.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH