
Trwa pilotaż e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach; ministerstwo zdrowia chce go rozszerzyć także o Krynicę Górską - poinformował w środę (4 lipca) wiceszef tego resortu Janusz Cieszyński.
Ministerstwo Zdrowia ocenia, że nowa forma wystawiania i realizowania recept (dostępna w wybranych placówkach w ramach pilotażu od maja br.) przynosi wiele korzyści pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej - bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę. MZ wskazuje też, że zniknie problem nieczytelnych recept.
E-recepta ma oszczędzać czas pacjentów, szczególnie przewlekle chorych, cyklicznie zgłaszających się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki. Pacjent, który będzie konsultował się z lekarzem telemedycznie, otrzyma e-receptę od razu - bez konieczności osobistego jej odbioru. Wystawianie elektronicznych recept ma pozwolić lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków - lepiej monitorować terapię, zapobiegać polipragmazji (przyjmowaniu bardzo wielu leków) i interakcjom międzylekowym.
Od maja e-recepty są wydawane w ramach programu pilotażowego w sześciu placówkach - czterech w Siedlcach i dwóch w Skierniewicach. - Myślę, że mogę zdradzić, że rozmawiamy z kolejnym miastem - z Krynicą Górską; planujemy rozszerzyć zakres pilotażu. Chcielibyśmy, aby ruszył tam we wrześniu, ale rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczęły. Najważniejszy jest spokój, czekamy, jaka jest gotowość aptek i świadczeniodawców - powiedział w środę Cieszyński.
Pytany o pierwsze tygodnie realizacji pilotażu, wiceminister ocenił, że "wygląda to obiecująco".
- Mamy stały przyrost wystawionych i zrealizowanych recept. To jest to, na co liczyliśmy. Nie wszystko idzie różowo, ale problemy i wyzwania, które się pojawiają, udaje nam się na bieżąco rozwiązywać i wyciągać wnioski, które przydadzą się, kiedy rozwiązania będą obowiązkowe i będą działać w całej Polsce" - powiedział. Dodał, że problemy, jak to bywa z programami informatycznymi, pojawiają się na styku różnych systemów. Dlatego robimy pilotaż i zaczynamy od rozwiązania na niewielką skale - wskazał.
Cieszyński podał, że w ramach pilotażu e-recepty wystawia 27 lekarzy z około 150, którzy mają taką możliwość. Rekordzista wystawił dotychczas ponad 300 e-recept. Wiceminister podał, że zrealizowano ponad 1,1 tys. recept elektronicznych.
Pilotaż e-recept formalnie ruszył w lutym br. W kwietniu podłączono do systemu wybrane apteki i placówki medyczne, a w maju wystawiono pierwsze e-recepty. Jesienią planowane jest wdrażanie kolejnych aptek, przychodni i szpitali oraz wypracowanie docelowego rozwiązania ogólnopolskiego. Od stycznia 2020 r. recepty maja być obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Według MZ doświadczenia innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przynosi oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.
Katarzyna Lechowicz-Dyl


CZYTAJ TAKŻE
- 21:44 Kulinarnie nowinki NFZ do pobrania i posmakowania
- 20:18 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- 19:48 Pacjenci chcą, żeby NFZ sfinansował program diagnostyki genetycznej
- 19:10 PFRON przeznacza ponad milion zł na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- 18:55 Sejm zajął się dostępem niepełnosprawnych do stron internetowych urzędów
- 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 NFZ o budowie zintegrowanego systemu informatycznego Funduszu
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych