CZD: ponad 9 mln zł na e-usługi medyczne

Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wdroży system e-usług medycznych, co umożliwi telekonsultacje medyczne i monitoring pacjentów kardiologicznych i nefrologicznych.

Umowę dotyczącą realizacji projektu „Dzieciaki Mazowsza” podpisały władze województwa oraz dyrektor Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg. Wartość projektu to ponad 9 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 7,6 mln zł.

– To najlepszy dowód na to, jak szybko mazowieckie placówki sięgają po najnowsze rozwiązania, oznaczające lepsze diagnozowanie, szybkie konsultacje i udogodnienia dla lekarzy i pacjentów. W przyszłości skorzystają z niego również mali pacjenci z innych części Polski  – podkreślił Waldemar Roszkiewicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt zakłada stworzenie pilotażowego modelu Systemu e-Usług Medycznych (eSUM). W pierwszym etapie eSUM obejmie nefrologię, kardiologię oraz gastroenterologię.

– Planujemy, że zakończymy realizację projektu w ciągu 16 miesięcy od momentu podpisania umowy. Pacjenci z innych województw będą korzystać z tych udogodnień w ramach współpracy z wybranymi ośrodkami w całej Polsce – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka.

Wdożona zostanie m.in. usługa dostępu (eAccess), czyli hurtownia danych on-line, umożliwiająca pacjentom bezpieczny dostęp do danych powstających w projekcie. Dzięki czemu zwiększy się nie tylko mobilność pacjentów, ale także trafność diagnostyki.

Wprowadzony zostanie także system telekonsultacji realizowanych zdalnie  pomiędzy pacjentami a lekarzami w zakresie nefrologii, gastroenterologii oraz diagnostyki echokardiograficznej. Dzięki temu pacjent nie będzie musiał za każdym razem przyjeżdżać do szpitala.

Z kolei telekardiomonitoring pacjentów kardiologicznych (via internet lub GSM) pozwoli pacjentom, u których występuje konieczność długotrwałej obserwacji zaburzeń rytmu serca, ograniczyć uciążliwości związane z chorobą. Natomiast monitoring leczenia w zakresie nefrologii będzie nadzorował i motywował pacjentów przewlekle chorych i z długim okresem terapii do jej przestrzegania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH