CSIOZ zapewnia: informatyzacja ochrony zdrowia - zgodnie z planem

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zaprezentowało projekt P2, czyli "Platformę udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych". Projekt jest już praktycznie zakończony i niebawem zostanie oddany do powszechnego użytku.

Wdrażany jest w ramach programu Innowacyjna Gospodarka Narodowej Strategii Spójności przy wsparciu finansowym Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Formalności przez internet
W sensie praktycznym, dzięki projektowi P2 można będzie np. uzyskać pozwolenie na prowadzenie apteki za pośrednictwem internetu, nie ruszając się z domu - zapowiada CSIOZ. Na razie na platformie będzie posadowiony rejestr aptek i rejestr hurtowni farmaceutycznych.

- Rejestry są uruchomione, są w fazie stabilizacji. Współpracujemy intensywnie z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym. Bardzo dużo pracy właśnie od nich będzie wymagał ten rejestr przez cały czas jego funkcjonowania. Gestorzy muszą się przestawić i przystosować do świadczenia usług w postaci elektronicznej. Jeszcze czeka nas miesiąc ciężkiej pracy nad tym projektem, ale cieszę się, że udało się to wszystko zrobić zgodnie z zamierzeniami - tłumaczył podczas konferencji prasowej Marcin Węgrzyniak, kierownik Projektu P2.

- Projekt jest finalizowany. Do końca roku będzie zamykany i rozliczany, a ruszy od 1 stycznia 2013 r. - zapewnił dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski.

Powstały w wyniku Projektu system dostępny jest pod adresem: www.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl.

Informacje trzeba wymieniać
Jak wyjaśnia CSIOZ, potrzeba stworzenia „Platformy udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych” wynika z faktu, iż obecnie w Polsce funkcjonuje około 30 rejestrów podmiotowych, prowadzonych przez różnych gestorów.

Rejestry te nie są w stanie co do zasady wymieniać informacji między sobą, a w większości także ze światem zewnętrznym oraz nie są w stanie świadczyć e-usług. Trzeba też pamiętać, że istnienie Platformy P2 zostało zapisane w Ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Rejestry podmiotowe o których mowa, obejmują podmioty prowadzące określoną działalność związaną z ochroną zdrowia, uczestniczące w ochronie zdrowia oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, a także wybrane zdarzenia związane z ochroną zdrowia.

W ramach Platformy P2 planowane są następujące rejestry:


-  centralny rejestr lekarzy, prowadzony przez Naczelną Izbę Lekarską;

-  centralny rejestr pielęgniarek i położnych, prowadzony przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych;


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH