CSIOZ: początek końca papierowych recept

Od sierpnia 2016 roku mają zniknąć z rynku papierowe recepty. Zastąpią je recepty w wersji elektronicznej. Dzięki nim możliwa będzie lepsza kontrola interakcji leków, dostęp do informacji o wcześniej realizowanych receptach oraz możliwość częściowej realizacji recepty.

Założenia do projektu P1 elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych zostały przedstawione podczas spotkania w siedzibie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (Warszawa, 26 lutego br.).

Jednym z elementów systemu jest wdrożenie e-recepty. Jest to nic innego jak elektroniczny zapis informacji na temat przepisanego przez lekarza leku wraz z informacją o sposobie jego dawkowania. Zapis taki będzie przekazywany w formie elektronicznej od lekarza do apteki.

Jak przekonują specjaliści, elektroniczna recepta ma na celu uproszczenie przepływu informacji o receptach, co zwiększa bezpieczeństwo, pozwala oszczędzić czas i eliminuje problemy z odczytaniem recepty.

Proces można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się podczas wizyty lekarskiej w chwili, gdy lekarz przystępuje do przepisania leków pacjentowi. Podczas tej procedury następuje weryfikacja przez NFZ uprawnień lekarza i pacjenta oraz sprawdzenie czy dane leki podlegają refundacji.

System P1 nadaje recepcie numerację w postaci kodu recepty (ciąg cyfr) oraz uzupełnia informację na temat lekarza i pacjenta. Pacjent otrzymuje kod, który jest ścieżką dostępu do jego e-Recepty, z którym w celu realizacji recepty musi udać się do apteki. Na żądanie pacjenta  lekarz będzie mógł wydrukować informację o wystawionych elektronicznie receptach.

Kolejny etap to realizacja e-Recepty w aptece (etap pacjent-farmaceuta). Po tym jak pacjent przekazuje farmaceucie kod recepty, po jego wczytaniu do systemu farmaceuta przystępuje do realizacji recepty. Jeśli w danej aptece nie będzie określonego leku, pacjent może zrealizować część recepty w jednej aptece, a później udać się z kodem do innej apteki i tam wykupić pozostałe leki. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH