CSIOZ: nie ma mowy o zwrocie unijnych pieniędzy na budowę systemu e-Zdrowie Damian Marciniak, dyrektor CSIOZ; FOT. PTWP

Nie ma mowy o zwrocie jakiejkolwiek kwoty do Unii Europejskiej (na realizację systemu e-Zdrowie - red.).  Działania CSIOZ i kontrola resortu zdrowia w tym zakresie miały na celu urealnienie harmonogramu uzgodnionego z Komisją Europejską - zapewnił Damian Marciniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podczas XI Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października 2015 r.).

- Najistotniejsze, że pracujemy nad zmianą systemu finansowania. Na całość projektu P1 jesteśmy gotowi wydatkować 600 mln zł, jako kwotę zakwalifikowaną po stronie wydatków budżetu państwa - mówił Damian Marciniak odnosząc się do obaw związanych z terminową realizacją Projektu P1.

P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) jest największym zadaniem realizowanym w ramach Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia. Jego elementami są m.in.: Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta, e-zwolnienie,  e-skierowanie.

Projekt współfinansowany jest z funduszy europejskich, a jego wartość to blisko 89 mln złotych. Głównym celem budowy elektronicznej platformy jest umożliwienie organom administracji publicznej, podmiotom leczniczym, aptekom i praktykom lekarskim, jak również obywatelom, gromadzenie, analizę i udostępnianie informacji o zdarzeniach medycznych.

- Rozumiem oczekiwania opinii publicznej dotyczące P1 - zaznaczył dyrektor Damian Marciniak i zapewnił, że CSIOZ chce na bieżąco informować o postępach prac.

- Od sierpnia trwa intensywna praca nad urealnieniem harmonogramu prac związanych z P-1. Chodzi m.in. o zabezpieczanie interesu zamawiającego (rozwiązania informatyczne) oraz o to, by system od początku był w pełni funkcjonalny i kompletny.

Damian Marciniak zadeklarował, że Internetowe Konto Pacjenta zostanie uruchomione do końca 2015 roku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH