CSIOZ: jest nowy wykonawca kluczowego elementu platformy e-zdrowie Fot. Archiwum

Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia podpisało umowę z nowym wykonawcą na realizację kluczowego elementu platformy e-zdrowie. Uruchomienie platformy (projekt P1) ma ułatwić pracownikom ochrony zdrowia i samym pacjentom dostęp do danych medycznych.

Projekt P1 ma także umożliwić sprawniejszą obsługę pacjentów, m.in. dzięki elektronicznym receptom. Projekt realizowany jest przez Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Po tym, jak poprzedni wykonawca odpowiedzialny za realizację kluczowego elementu platformy (tzw. Szyny Usług) wycofał się z umowy, CSIOZ zawarło umowę z konsorcjum firm CompuGroup Medical Polska Sp. z o.o. oraz Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o. na kontynuację prac integracyjnych w ramach Projektu P1 - poinformowano w komunikacie przesłanym w piątek (27 lutego) PAP.

Szyna Usług, którą ma zrealizować nowy wykonawca, ma zapewnić komunikację podsystemów realizowanych przez wykonawców pozostałych części projektu P1 oraz systemów zewnętrznych, wraz z narzędziami do administracji całej platformy.

Wykonawca został wybrany w trybie negocjacji bez ogłoszenia. Jak informuje CSIOZ, ten tryb wyłaniania nowego wykonawcy został uzgodniony z "instytucjami nadzorującymi projekty realizowane ze środków europejskich i ich rozłączalność, aby zapewnić bezpieczeństwo wydatkowania przyznanych nam środków na realizację projektu".

Wykonawca, który jako jedyny złożył ofertę na dokończenie prac, wycenił prace na 89 mln zł. W pierwotnym budżecie CSIOZ na wykonanie Szyny Usług przewidziana została kwota 10 mln zł, dlatego CSIOZ zwróciło się do Ministerstwa Finansów z prośbą o dodatkowe środki. Ostatecznie umowa zawarta z nowym wykonawcą przewiduje maksymalne wynagrodzenie z tytułu wykonania przedmiotu umowy w kwocie 89,2 mln zł. Środki pochodzą z budżetu Projektu P1 oraz z budżetu państwa.

Jak poinformowało CSIOZ, szczegółowy harmonogram dalszych prac w ramach Projektu oraz terminy uruchamiania poszczególnych funkcjonalności zostaną opracowane w najbliższych dniach.

W ramach platformy będzie można korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, na którym będą gromadzone informacje o wszystkich odbytych przez niego wizytach, zabiegach oraz wystawionych mu receptach, skierowaniach czy zleceniach, ale to pacjent zdecyduje, które dane na temat wcześniejszego leczenia udostępni i któremu lekarzowi. Jeżeli potrzebna będzie pełniejsza dokumentacja medyczna, np. wyniki badań od innego świadczeniodawcy, za pomocą platformy internetowej lekarz będzie mógł wystąpić o nie i je otrzymać.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH