
Jeszcze w tym roku gotowe do uruchomienia będą niektóre elementy systemu elektronicznej informacji medycznej, tj. Internetowe Konto Pacjenta i e-zlecenie. E-recepta i e-skierowanie mogą być uruchomione na początku 2015 r. - zapewnia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
O stopniu zaawansowania prac nad wdrożeniem projektu elektronicznej platformy informacji, tzw. P1, na czwartkowym spotkaniu prasowym poinformował dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski.W ramach projektu P1 uruchomiona ma zostać e-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie na zaopatrzenie, portal internetowy e-zdrowie i Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Zastępca kierownika projektu P1 Paweł Pierzchała zaznaczył, że to, kiedy faktycznie elektroniczna platforma zostanie uruchomiona, zależy od tempa przebiegu prac legislacyjnych.
- Zamierzamy to rozwiązanie włączyć w momencie, kiedy dostosowany będzie stan prawny. Część funkcjonalności zaczniemy włączać pod koniec tego roku. Jeżeli prawo nadąży, to z początkiem 2015 r. uruchomione zostaną kolejne funkcjonalności, tak aby w 2015 r. wszystkie elektroniczne usługi były dostępne - wyjaśnił.
Kędzierski zaznaczył, że korzystanie przez pacjentów z elektronicznych usług P1 będzie dobrowolne, co ma szczególne znaczenie dla seniorów, którzy obecnie w większości nie korzystają z internetu. Każdy pacjent na własne życzenie nadal będzie mógł korzystać z usług medycznych w taki sposób, jak do tej pory.
Osoby niekorzystające z nowych technologii, które będą chciały sięgnąć po udogodnienia elektronicznej platformy, będą mogły upoważnić np. młodszego członka rodziny, by to on w ich imieniu obsługiwał ich IKP.
Pacjent, który będzie korzystał z elektronicznej platformy, otrzyma kod recepty - na konto poczty elektronicznej lub sms. Kod ten poda w aptece i na tej podstawie recepta zostanie zrealizowana.
- Dla tych, którzy nie mają telefonów i IKP, nic się nie zmieni. Zostanie dla nich przygotowany wydruk informacyjny, który będzie bardzo podobny do dzisiejszej recepty - z podstawowymi informacjami o lekach i dawkowaniu. Ponadto, będzie tam kod kreskowy, z którym pacjent pójdzie do apteki - dodał Pierzchała.
W Polsce z internetu korzysta 17 proc. osób powyżej 60. roku życia. Według prognoz Eurostatu odsetek ten będzie się jednak zwiększał - w 2020 r. ma to być 25 proc.


- 14:20 Posłanka PiS o "Zatrzymaj aborcję": chore dzieci ma chronić, a zdrowe pozwala zabijać
- 14:00 62 organizacje przeciwne powołaniu prof. Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa
- 13:40 Lubuskie kusi studentów medycyny; oferuje 2 tys. zł stypendium za...
- 13:25 Gorzów Wlkp.: rozbudowane hospicjum już po oficjalnym otwarciu
- 13:10 Francuski anatom potrafi rozpoznać przyczyny śmierci sprzed tysięcy lat
- 12:55 W kasie śląskiego oddziału NFZ brakuje pieniędzy na szpitalne kontrakty?
- 12:35 Były wiceminister zdrowia wrócił do rządu. Najchętniej pełniłby tę funkcję społecznie?
- 12:15 Węgry też zmagają się z brakiem lekarzy i pielęgniarek. Na tych pracowników chętni są Niemcy...
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 6 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych