CBA oceniło programy e-Zdrowie w województwach - są bezużyteczne CBA oceniło programy e-Zdrowie w województwach - są bezużyteczne. Fot. Fotolia

Większość systemów informatycznych w służbie zdrowia tylko w niewielkim stopniu jest wykorzystywana przez pacjentów lub lekarzy - taką ocenę przedstawiło w Sejmie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szef CBA Ernest Bejda powiedział, że są bezużyteczne.

Dziewięć miesięcy trwała kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w urzędach marszałkowskich 16 województw. Była to pierwsza kompleksowa kontrola wydatkowania funduszy unijnych w latach 2007-2013. Zakresem kontroli objęto 98 projektów o wartości 4,3 mld zł.

Efektem czynności kontrolnych jest 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa (12 z nich dotyczy wprost instytucji zarządzających). Toczy się osiem postępowań przygotowawczych m.in. wobec członków zarządów i pracowników urzędów marszałkowskich w sprawie np. działania na szkodę interesu publicznego, nieprawidłowego wydania decyzji, niegospodarności.

- Nie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy instytucja zarządzająca jest jednocześnie kontrolerem, w większości przypadków wyłącznym. Być może wojewoda powinien być instytucją zarządzającą lub kontrolną - zauważył szef CBA Ernest Bejda.

- Wyniki kontroli wskazują, że skala nieprawidłowości w urzędach marszałkowskich jest znaczna - zwrócił uwagę Ernest Bejda. - Będą prowadzone następne kontrole, dotyczące poszczególnych projektów prowadzonych przez urzędy marszałkowskie - dodał.

Szczególnym zainteresowaniem objęto m.in. budowę systemów informatycznych w służbie zdrowia (programy e-Zdrowie). - Była to pierwsza kontrola systemów wdrożonych w ramach e-Zdrowia - wyjaśnił Ernest Bejda.

Z ustaleń CBA wynika, że znaczna część województw, które realizowały program, pomimo formalnego zakończenia tych projektów, boryka się z problemami, dotyczącymi należytego funkcjonowania systemów informatycznych.

Okazało się, że w przeważającej większości nie pełnią one swoich funkcji. W wielu przypadkach szpitale nie chciały teleinformatycznych systemów informatycznych. W ocenie CBA, jedną z przyczyn był niewłaściwy sposób, w jaki na etapie przygotowania inwestycji, definiowano cele i wskaźniki ich osiągnięcia.

Szef CBA dodaje, że kontrola dokonana w poszczególnych szpitalach dowiodła, że większość tych systemów nie działa, a jeśli działają, mają funkcjonalności, które są zupełnie niepotrzebne.

- Są bezużyteczne. Mamy do czynienia z wydaniem bardzo dużych pieniędzy.Tylko w województwie podkarpackim wydano na system 136 mln zł, a programy nie działają - podkreślił Ernest Bejda. - Część szpitali nie chciała tych systemów, nie miała planu, w jaki sposób te systemy miałyby funkcjonować - dodał.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH