Bydgoszcz: tak wykrywają wczesne zapalenie stawów - lekarz POZ i ośrodek online

Już ponad 100 pacjentów weszło na szybką ścieżkę diagnostyczną i zostało przebadanych w ramach wprowadzonego przed dwoma laty w woj. kujawsko-pomorskim nowatorskiego “Programu wczesnego wykrywania zapalenia stawów”.

- Chcemy pomóc lekarzom rodzinnym w taki sposób, by możliwe było szybkie przeprowadzenie trudnych i kosztownych badań diagnostycznych ich pacjentów, tych u których podejrzewają symptomy wczesnej choroby reumatycznej - mówi portalowi rynekzdrowia.pl pomysłodawca programu, dr hab. n. med. Slawomir Jeka, kierownik - ordynator Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Z programu korzystają jak dotąd 92 jednostki ochrony zdrowia. Gdy lekarz POZ podejrzewa zapalenie stawów, wchodzi przez internet do systemu i rejestruje w nim swego pacjenta. Najdalej w ciągu 14 dni roboczych może spodziewać się odpowiedzi czy ośrodek uniwersytecki - w oparciu o przesłane dane z zebranego wywiadu - uważa za konieczne przeprowadzenie szczegółowych badań diagnostycznych i podjęcie leczenia specjalistycznego.
 
- Jeśli wykrywamy chorobę, pacjent jest kierowany na leczenie. Po wprowadzeniu właściwej terapii może być nadal prowadzony przez lekarza rodzinnego pod kontrolą specjalistów. Nasz program nie stwarza konkurencji pomiędzy lekarzami, lecz pozwala na zapełnienie dziury finansowej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), w których - przy dość niskiej stawce kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych czy niewystarczającej wycenie porad specjalistycznych - taka diagnostyka może być prowadzona tylko w podstawowym zakresie - podkreśla doc. Sławomir Jeka.

Poradnie już korzystające z programu wczesnego wykrywania zapalenia stawów mają o nim dobrą opinię, jako o narzędziu pozwalającym na usprawnienie pracy lekarza pierwszego kontaktu; podobnie specjaliści reumatolodzy, bo i od nich trafiają niezdiagnozowani pacjenci.

- Program znacznie ułatwił dostęp do wysokospecjalistycznej porady na bardzo dobrym poziomie. Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zarówno lekarza rodzinnego, jak i pacjenta, który nie musi wielokrotnie jeździć na wykonywanie poszczególnych badań diagnostycznych - mówi lekarz rodzinny Cezary Strąkowski, prowadzący Zespół Opieki Rodzinnej "Mój lekarz" w Chełmży.

W ciągu dwóch lat, jakie minęły od wdrożenia programu wykrywania wczesnego zapalenia stawów (w maju 2010 r.) specjaliści z bydgoskiego ośrodka analizowali dane około 130 pacjentów zgłoszonych przez lekarzy POZ i AOS. Diagnostykę podjęto u 102 pacjentów. Najczęściej były to osoby z wywiadem 3-6 miesięcznym.

Przynajmniej u 20 z nich wykryto poważne choroby (także inne niż reumatologiczne). Stwierdzono m.in. klika przypadków wczesnego reumatoidalnego zapalenia stawów, dwa przypadki ciężkiej choroby układowej - tocznia rumieniowatego, trzy - zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, u dwóch pacjentów potwierdzono łuszczycowe zapalenie stawów.

Więcej na temat "Programu wczesnego wykrywania zapalenia stawów" czytaj w Serwisie Reumatologia: http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Reumatologia

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH