Zaawansowane symulacje komputerowe struktury ludzkich kości pozwalają na niezwykle dokładną analizę ich kruchości i ocenę ryzyka złamań na wczesnym etapie rozwoju choroby. Kompleksowa symulacja komputerowa kośćca stworzona przez IBM i ETH pomoże lekarzom lepiej wykrywać i leczyć łamliwość osteoporotyczną.

Dzięki superkomputerom będzie można podejmować działania zapobiegawcze na wczesnym stadium rozwoju choroby.

– Uzyskano w ten sposób niedostępny dotąd obraz „wysokiej rozdzielczości”, pokazujący łamliwość lub wytrzymałość tkanki kostnej – poinformował nas Tomasz Stachera z IBM Polska. – Osiągnięcie to doprowadzi w najbliższej przyszłości do stworzenia lepszych narzędzi klinicznych, które poprawią diagnostykę i leczenie osteoporozy, szeroko rozpowszechnionej choroby, która dotyka jedną na trzy kobiety i jednego na pięciu mężczyzn w wieku powyżej 50 lat.

Kompleksowa symulacja komputerowa kośćca stworzona przez IBM i ETH pomoże lekarzom lepiej wykrywać i leczyć łamliwość osteoporotyczną, co pozwoli podejmować działania zapobiegawcze na wczesnym stadium rozwoju choroby.

Osteoporoza to najbardziej rozpowszechniona choroba układu kostnego na świecie, dotykająca 75 milionów osób w samych Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Szacuje się, że na osteoporozę w Polsce choruje około 25% kobiet i 13% mężczyzn po 60. roku życia. Koszty jej leczenia ustępują jedynie kosztom wynikającym z chorób układu sercowo-naczyniowego.

Rewolucja w diagnostyce
Obecnie diagnostykę osteoporozy prowadzi się za pomocą pomiarów masy i gęstości kości przy użyciu wyspecjalizowanych aparatów rentgenowskich, techniki densytometrii, bądź tomografii komputerowej. Badania wykazały jednak, że pomiary masy kości charakteryzują się jedynie umiarkowaną precyzją w określaniu ich wytrzymałości. Kości mają wewnątrz gąbczastą strukturę, która odpowiada za zdolność kośćca do przyjmowania obciążeń i dlatego stanowi lepszy wskaźnik ich faktycznej wytrzymałości.

Naukowcy z Wydziałów Inżynierii i Technologii oraz Informatyki ETH Zurich podjęli badania wspólnie z grupą specjalistów od superkomputerów z Laboratorium Badawczego IBM w Zurychu. Opracowana przez nich przełomowa metoda badawcza łączy pomiary gęstości z wielkoskalową analizą mechaniczną mikrostruktur wewnątrz ludzkiego kośćca. Za pomocą równoległych symulacji naukowcy zdołali uzyskać dynamiczną „mapę cieplną” odkształceń, która zmienia się w zależności od obciążenia przyłożonego do kości. Dzięki tej mapie lekarz widzi dokładnie, gdzie i pod jakim obciążeniem kość prawdopodobnie ulegnie złamaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH