Bilans pilotażu Internetowego Konta Pacjenta: dużo korzyści, mało chętnych

Po czterech miesiącach od uruchomienia prototypu Internetowego Konta Pacjenta (IKP), skierowanego do chorych z cukrzycą w woj. małopolskim, aktywnych kont jest 49, natomiast 276 osób zgłosiło wnioski rejestracyjne do systemu. Od 5 stycznia do 4 października br. prototyp zrealizowała - na zlecenie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) - firma Unizeto. Budżet przedsięwzięcia wyniósł 3,83 mln zł.

Na stosunkowo niewielką liczbę pacjentów, którzy zgłosili się do IKP, zwrócił uwagę podczas konferencji zorganizowanej w czwartek (10 listopada) w CSIOZ Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Miejmy nadzieję, że teraz to pójdzie szybciej - dodał. Jednocześnie podkreślił, że projekt IKP jest niezwykle ciekawym i potrzebnym przedsięwzięciem.

- Z perspektywy europejskiej widać, że lekarze i pacjenci starają się, żeby informatyka nie naruszyła podstawowych zadań dokumentacji medycznej. Dokumentacja ta musi być dobrej jakości, a z drugiej strony niezwykle istotną rzeczą, o której w Polsce mało się mówi, jest bezpieczeństwo danych pacjentów - tłumaczył Konstanty Radziwiłł.

O pacjencie "interdyscyplinarnym"
W małopolskim projekcie uczestniczą 4 placówki medyczne, w tym Klinika Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prof. Maciej Małecki, ordynator kliniki, podkreślał korzyści, jakie przyniosła realizacja prototypu IKP.

- Przyspieszyło to informatyzację placówki. Obecnie na biurku każdego lekarza stoi komputer z dostępem do Internetu - mówił profesor. Jego zdaniem ważne dla realizacji projektu było zaznajomienie zespołu kliniki oraz kierownictwa i administracji Szpitala Uniwersyteckiego z najnowszymi trendami informatyzacji w medycynie oraz z programem, który w najbliższych latach zacznie funkcjonować w całej Polsce.

Według prof. Macieja Małeckiego, system znacznie usprawni opiekę na pacjentami. Dotyczy to w szczególności osób chorych na cukrzycę, które znajdują się równocześnie pod opieką wielu specjalistów (diabetolog, lekarz POZ, okulista, nefrolog, neurolog, kardiolog itd.), często i regularnie odbywają wizyty u lekarzy, mają wykonywaną znaczącą liczbę badań laboratoryjnych oraz obrazowych, czy ordynowaną dużą liczbę leków.

- Znaczenie komunikacji w przypadku cukrzycy jest szczególnie duże - tłumaczył potrzebę dostępu do pełnej i kompletnej historii choroby w systemie IKP prof. Małecki. Jednocześnie podkreślał pozytywną rolę realizacji prototypu w podnoszeniu świadomości dotyczącej narzędzi informatycznych wśród lokalnej społeczności pacjentów z cukrzycą.

Prof. Małecki zauważył, że ciągle jeszcze używanie IKP przez lekarzy jest czasochłonne: - Wprowadzenie wizyty internetowej trwa nadal dłużej niż rutynowa procedura. Myślę jednak, że ten czas będzie się systematycznie skracał - dodał.

Zauważył też, że ciągle jeszcze szpital działa w sferze prawnej niepewności. - Są np. wątpliwości, czy porada udzielona internetowo jest formalnie uzasadniona, kto będzie opłacał czas lekarza potrzebny na jej udzielanie? - pytał prof. Maciej Małecki.

Co dalej ze weryfikacją ubezpieczenia?

Zdaniem Konstantego Radziwiłła fundamentalną sprawą z punktu widzenia lekarzy jest wprowadzenie możliwości sprawdzania w systemie statusu ubezpieczeniowego pacjenta.

Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 realizowanego przez CSIOZ (docelowego projektu "Elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych", mającego objąć m.in. uruchomione Internetowego Konta Pacjenta) zaznaczył, że planowane jest wprowadzenie w ramach IKP usługi identyfikacji pacjenta na podstawie dowodu osobistego i sprawdzenia statusu ubezpieczenia.

Usługa taka miałaby zostać zrealizowana we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na drodze do udostępnienia w ramach IKP usługi sprawdzania statusu ubezpieczenia pacjenta może stanąć jednak trudna współpraca na linii CSIOZ-NFZ. Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że współpraca z Funduszem nadal nie układa się dobrze.

Jego zdaniem jednak możliwość sprawdzania ubezpieczenia pacjenta musi być - wcześniej czy później - udostępniona przez NFZ. Według niego ta funkcjonalność systemu jest niezbędna, a jej udostępnienie wymuszą pacjenci.

- Sam fakt poinformowania o tym, że CSIOZ zamierza udostępnić w ramach IKP możliwość sprawdzania statusu ubezpieczeniowego pacjenta zaowocował - w instytucji, która wyłączyła tę usługę - chęcią jej szybkiego przywrócenia - zdradził nam Leszek Sikorski.

IKP i e-recepta w jednym
Jak informował Ireneusz Myzik, CSIOZ zamierza w najbliższym czasie zintegrować prototyp IKP z prototypem e-recepty, który został wdrożony w powiecie leszczyńskim (woj. wielkopolskie). Przyznał, że liczba pacjentów w IKP nie jest duża, jednak systematycznie się zwiększa.

Myzik dodał, że CSIOZ chce obecnie przetestować wykorzystanie urządzeń mobilnych do obsługi IKP. Szukane są rozwiązania w oparciu np. o smartfony lub - w przypadku bardziej skomplikowanych funkcjonalności - o tablety.

Poinformował też, że prototypy będą funkcjonowały do czasu wejścia rozwiązania docelowego.

Cały system realizowany w ramach projektu P1, którego przygotowanie ma kosztować w sumie ponad 712 mln zł, zgodnie z planami CSIOZ powinien zostać uruchomiony 30 września 2014 r.

Data tylko pozornie odległa

- Data wydaje się odległa, ale - biorąc pod uwagę konieczne zmiany w gabinetach, w ośrodkach zdrowia, w aptekach - to rewolucja i dwa lata to może być mało czasu - przyznał Ireneusz Myzik.

Leszek Sikorski poinformował, że przeprowadzono już kolejny etap postępowania przetargowego na projekt P1. - Chcielibyśmy jak najszybciej wybrać podmioty, już z krótkiej listy, które będą pracować nad docelowymi rozwiązaniami - stwierdził dyrektor CSIOZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH