Bezpieczeństwo danych - wyzwanie dla rozwoju telemedycyny Mirosław Suszek, wiceprezes Medicover Polska; FOT. Materiały prasowe

- Dwa lata od wejścia w życie regulacji otwierających nasz rynek na możliwość zastosowania świadczeń telemedycznych to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad tym, czy potencjał, który stoi za tą dziedziną, jest właściwie wykorzystany - wskazuje Mirosław Suszek, wiceprezes Medicover Polska.

Rozwiązania telemedyczne w istotny sposób przyczyniają się do podniesienia jakości opieki medycznej, ułatwienia dostępu do lekarzy i skrócenia czasu potrzebnego na postawienie diagnozy i leczenie.

Dzięki rozwiązaniom telemedycznym pacjenci mogą nie wychodząc z domu dopytać o dawkowanie leku, wyniki badań, czy upewnić się co do szczegółów zaleceń otrzymanych na wizycie u specjalisty. Dla kobiety w ciąży i młodych matki, którym trudno jest często odwiedzać placówki medyczne, kontakt zdalny z lekarzem lub położną jest bardzo wygodny.

Najnowsze technologie
Wywiad online to także lepsze przygotowanie pacjenta, jak i lekarza do wizyty w gabinecie - pacjent przed wizytą opisuje swoje dolegliwości i najważniejsze pytania, a lekarz ma możliwość je przeanalizować zanim pacjent pojawi się w gabinecie. Podczas kontaktu telemedycznego lekarz może też skierować pacjenta na konieczne badania, dzięki czemu pacjent po ich wykonaniu udaje się na wizytę z kompletem wyników badań.

Telemedycyna opiera się na wykorzystaniu najnowszych technologii. To właśnie kwestie infrastruktury IT i bezpieczeństwa danych - zarówno pacjentów jak i świadczeniodawców - wciąż stanowią istotne wyzwanie dla rozwoju telemedycyny.

Jedną z kluczowych korzyści, które przynosi wykorzystanie innowacyjnych, zdalnych metod jest zagwarantowanie ciągłości procesu opieki poprzez zapewnienie personelowi medycznemu dostępu do kompletnej informacji medycznej dotyczącej pacjenta, zapisanej w jego Elektronicznej Historii Choroby (EMR - Electronic Medical Record).

W Medicover historia elektronizacji usług medycznych liczy już ponad 10 lat. Wprowadzenie elektronicznej historii choroby (EMR) zapewniło lekarzom - niezależnie od miejsca pracy - dostęp do najważniejszych danych na temat rozpoznania i przebiegu choroby pacjentów oraz umożliwiło rozwój szeregu zdalnych usług dostępnych przez bezpieczną platformę internetową Medicover Online lub przez telefon, takich jak możliwość uzyskania skierowania na badania bez konieczności wizyty, dostęp online do wyników badań i wynikających z nich zaleceń lekarza, zamawianie recept na stale przyjmowane leki, czy korespondencji online z lekarzem.

Wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego, obejmującego zarówno historię choroby pacjenta, jak usługi zdalne jest wymogiem koniecznym, aby zapewnić wysoką jakość i efektywność świadczenia, a z drugiej strony zagwarantować możliwość zabezpieczenia danych pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH