Analiza: nadchodzi czas rewolucji telemedycznej Fot. Fotolia

60 proc. pacjentów w Europie Środkowo-Wschodniej deklaruje gotowość korzystania z rozwiązań telemedycznych - wynika z analiz PwC; firma ocenia, że są one szansą dla naszego regionu na rozwiązanie wiele problemów i dorównanie bardziej rozwiniętym krajom Europy Zachodniej.

- Nadchodzi czas rewolucji w telemedycynie - ocenił we wtorek (20 września) na konferencji prasowej w Warszawie lider zespołu PwC ds. rynku ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej Mariusz Ignatowicz, podczas prezentacji raportu "Pacjent w świecie cyfrowym".

Jak dodał, korzyści z zastosowania rozwiązań telemedycznych są oczywiste. Najważniejsze z nich, jak wskazał, to oszczędności wynikające z możliwości ograniczenia nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę; lepsze wykorzystanie czasu pracy personelu medycznego oraz wzrost jakości usług poprzez szybszą diagnozę i monitorowanie leczenia.

Wśród możliwych pozytywów PwC wymienia także obniżenie kosztów usług wynikające m.in. z redukcji ich liczby oraz skrócenie kolejek dzięki zwiększenie efektywności wykorzystywania zasobów.

W ocenie PwC, wiele czynników wskazuje na to, że nadszedł odpowiedni czas na wprowadzenie na szersza skalę rozwiązań telemedycznych. Jednym z nich jest rosnący rynek usług medycznych, z dużym udziałem prywatnych wydatków i prywatnych świadczeniodawców; innym - gotowość pacjentów na nowe technologie i coraz większa ich dostępność.

Z analizy ekspertów PwC, przeprowadzonej na potrzeby raportu "Pacjent w cyfrowym świecie" wynika, że wartość rynku prywatnych usług zdrowotnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wynosi obecnie 13,9 mld euro, z czego największy jest rynek Polski, wyceniany na 5 mld euro, co stanowi 36 proc. wartości całego regionu. Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajmują Czechy (2 mld euro) oraz Węgry (1,6 mld euro).

Analizy pokazują, że w naszym regionie dynamika wzrostu wydatków prywatnych na ochronę zdrowia wynosi 6 proc. rocznie i jest blisko dwa razy szybsza niż wydatków publicznych.

Prywatne wydatki na leczenia ambulatoryjne stanowią ponad 40 proc. ogółu wydatków w tym segmencie, ale - jak podkreśla lider doradztwa biznesowego dla sektora ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej Szymon Piątkowski - także w innych dziedzinach udział prywatnych nakładów jest istotny. Wskazał w tym kontekście m.in. diagnostykę, rehabilitację i opiekę długoterminową.

W ocenie PwC, wśród usług o największym potencjale są właśnie telekonsultacje, telemonitoring, telediagnostyka oraz telerehabilitacja.

Z badania PwC wynika, że pacjenci najchętniej deklarują chęć korzystania z porad telemedycznych w zakresie konsultacji: internistycznych (ponad 50 proc. respondentów), a także farmaceutycznych, kardiologicznych i dermatologicznych (niemal 40 proc. badanych).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH