ZDROWY SZPITAL

Szpitale można sprzątać znaczne lepiej

Środowisko szpitalne z założenia jest obszarem zagrożenia mikrobiologicznego, ponieważ przebywający w nim pacjenci stanowią źródło drobnoustrojów chorobotwórczych występujących w nosicielstwie lub odpowiedzialnych za objawowe zakażenia.

Liczba pacjentów skolonizowanych lub zakażonych lekoopornymi drobnoustrojami stale wzrasta, zarówno na skutek selekcjonującego wpływu zamkniętych środowisk tych placówek, jak i rosnącej liczby osób przewlekle chorych, wielokrotnie hospitalizowanych, leczonych antybiotykami lub przebywających w ośrodkach opieki długoterminowej.

Najczęstsze drogi przenoszenia

zakażeń w placówkach medycznych obejmują kontakt bezpośredni z pacjentem lub materiałem biologicznym oraz kontakt pośredni ze skażonymi powierzchniami, wyposażeniem czy sprzętami niemedycznymi (np. szafki pacjentów, poręcze, klamki, uchwyty, ręczniki wielorazowego użytku itp.). W przypadku wielu ognisk epidemicznych jednoznacznie potwierdzono rolę skażonych powierzchni i sprzętów medycznych w transmisji groźnych zakażeń szpitalnych.

Największe skażenie dotyczy obszaru w promieniu dwóch metrów od łóżka pacjenta, toalet, gabinetów i sal zabiegowych oraz obszarów izolacji. Dlatego przy wysokim stopniu inwazyjności współczesnej medycyny, związanym ze stosowania nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, niezbędne jest właściwe utrzymanie czystości mikrobiologicznej w krytycznych obszarach placówki.

Utrzymanie czystości w placówkach medycznych jest szczególnie ważnym elementem bezpieczeństwa pacjentów i personelu, a mimo to, jest w wielu przypadkach obszarem niedoinwestowanym i niedocenianym przez kierownictwo i personel medyczny. Badania epidemiologiczne wykazują, że najczęstszym problemem utrzymania czystości w szpitalach jest, obok braku właściwych narzędzi i środków chemicznych, niedostateczna staranność w działaniach personelu wykonującego najczęściej manualnie procedury dekontaminacji sprzętu medycznego oraz powierzchni dotykowych.

Z wielu obserwacji wynika, że "czynnik ludzki" stanowi najważniejsze ogniwo w łańcuchu utrzymania czystości, zarówno w zakresie właściwego przygotowania roztworów roboczych, jak i wykonania poszczególnych prac.

Trzy ważne strefy
W nowoczesnym zarządzaniu ryzykiem zakażeń szpitalnych, obszar szpitala podzielony jest na 3 strefy zagrożenia epidemiologicznego ze względu na:
• stopień skażenia mikrobiologicznego

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH