ZDROWY SZPITAL

Roszczenie z przyszłością

Pacjenci coraz częściej występują na drogę sądową w związku z uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia spowodowanym błędem lekarskim. Co w sytuacji, gdy po kilku latach od przyznania poszkodowanemu rekompensaty finansowej, ujawniają się u niego nowe dolegliwości zdrowotne związane z owym błędem?

Opis przypadku
Poszkodowany w wypadku drogowym trafił do szpitala, gdzie rozpoznano u niego złamanie podudzia oraz inne urazy nogi. Szpital rozpoczął proces leczenia, pacjent m.in. został poddany zabiegowi operacyjnemu. Po zdjęciu opatrunku stwierdzono u niego przednie podwichnięcie stawu. Dalsze leczenie pacjenta nie przynosiło spodziewanych rezultatów.

Do chwili obecnej poszkodowany nie odzyskał pełnej sprawności w nodze, ma problemy z poruszaniem się. Większy wysiłek fizyczny powoduje u niego dolegliwości bólowe, co utrudnia mu normalne funkcjonowanie. Poszkodowany przez pół roku przebywał na zwolnieniu lekarskim, pobierał również rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

W tej sytuacji poszkodowany wystąpił na drogę postępowania sądowego. Twierdzi, że w omawianej sprawie mamy do czynienia z błędem diagnostycznym polegającym na tym, że szpital nie rozpoznał na wstępnym etapie jego leczenia zwichnięcia przedniego w stawie skokowym, co skutkowało nieprawidłowym leczeniem, a w konsekwencji pogorszeniem stanu zdrowia.

Poszkodowany zarzucił też, że nie został prawidłowo poinformowany o swoim schorzeniu, sposobach jego leczenia oraz następstwach zastosowania określonych metod leczniczych. Wniósł o zasądzenie na swoją rzecz świadczeń pieniężnych w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz renty miesięcznej. Domaga się także ustalenia odpowiedzialności strony pozwanej na przyszłość za dalsze szkody, które mogą ujawnić się u niego jako następstwa przebiegu leczenia w szpitalu. Sprawa jest obecnie rozpoznawana przez sąd.


Ustalenie odpowiedzialności
Przyznanie poszkodowanemu świadczenia pieniężnego w sprawie o naprawienie szkody doznanej wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, za którą winę ponosi szpital, nie wyłącza możliwości dochodzenia przez poszkodowanego w przyszłości dalszych roszczeń pieniężnych od szpitala, ubezpieczyciela lub obu tych podmiotów solidarnie (do poszkodowanego należy wybór, kogo wskaże jako pozwanego w treści pozwu).

Poszkodowany może zwrócić się do sądu o zasądzenie na jego rzecz konkretnych świadczeń pieniężnych oraz ustalenie odpowiedzialności pozwanego za ewentualną szkodę, jaka może wyniknąć w przyszłości z tytułu tego samego zdarzenia (błędu lekarskiego). O istnieniu takiego uprawnienia przesądził Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 17 kwietnia 1970 roku (sygn. akt: III PZP 34/69).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH